PARTNER PORTALU
  • BGK

90 lat Gdyni. Wielkie obchody urodzin miasta z prezydentem

  • AW    10 lutego 2016 - 11:29
90 lat Gdyni. Wielkie obchody urodzin miasta z prezydentem
Miasto Gdynia ma dziś urodziny. W uroczystościach weźmie udział prezydent Duda (fot.:prezydent.pl)

• 10 lutego 1926 roku, w szóstą rocznicę zaślubin Polski z morzem, Gdynia otrzymała prawa miejskie.
• Dziś wielka feta, bo miasto świętuje swoje 90 urodziny. W obchodach weźmie udział prezydent Andrzej Duda.
• Kulturalnych, sportowych wydarzeń związanych z rocznicą miasta nie zabraknie przez cały rok.
Gdynia otrzymała prawa miejskie 10 lutego 1926 roku, zatem jubileusz wypada dziś (10 lutego 2016), ale świętowanie potrwa cały rok.

W programie obchodów są koncerty, konkursy, zawody, spotkania, występy oraz odczyty, konferencje, debaty.

- Patrząc z perspektywy 90 lat patrzymy także na teraźniejszość miasta. Dziękuję gdynianom za ich zaangażowanie, bo Gdynia słynie z tego, że jej największym skarbem są mieszkańcy. Ich aktywność i umiłowanie do miasta. Przed nami wspaniały rok - wspomnień z jednej strony, planów z drugiej - powiedział Wojciech Szczurek podczas Wielkie Gali Urodzinowej w Gdynia Arena.

W trakcie uroczystości prezydent zachęcił także gdynian do stworzenia wyjątkowego filmu "Gdynia - moje miasto", którego inicjatorem jest Gdyńska Szkoła Filmowa. Jego ideą jest zebranie zarejestrowanych na rolkach filmów, kasetach wideo, czy płytach CD fragmentów z życia gdynian. Te, zebrane przez gdyńską filmówkę, stworzą urodzinowy dokument o Gdyni. O czym będzie opowiadał? O tym może zadecydować każdy z mieszkańców Gdyni, dostarczając do siedziby szkoły na pl. Grunwaldzkim 2, materiały. Ich przyjmowanie rozpocznie się w marcu.

- W porównaniu z najstarszymi polskimi miastami to wiek absolutnie juniorski i nieporównywalny, dla nas natomiast to cała historia. Historia pokoleń ludzi, którzy przez wieki zamieszkiwali tę niewielką rybacką wioskę, historia tych, którzy podzielili się miejscem z nowymi mieszkańcami, którzy masowo przyjeżdżali budować port, a z nim – miasto. Wreszcie historia tych, którzy to miasto tworzyli, modernizowali, nadawali mu charakter i niezwykłą dynamikę. Historia tych, którzy bronili polskiego wybrzeża, tych, którzy zostali wyrzuceni ze swoich domów przez okupantów i otrzymali zakaz powrotu, wreszcie historia kolejnych pokoleń zmagających się z trudnymi czasami Polski powojennej, historia Grudnia 70 i Sierpnia 80. I wreszcie historia kolejnych niezwykłych i nieprawdopodobnie dynamicznych zmian – zagospodarowywania wolności i samorządności – przekonuje Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, przewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Po południu w obchodach 90. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich weźmie udział obecny na Pomorzu prezydent Andrzej Duda. Z tej okazji w Teatrze Muzycznym zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta, podczas której zaplanowano wystąpienie prezydenta. W programie sesji radnych jest też m.in. wręczenie tytułu honorowego obywatela miasta Gdyni poecie i pisarzowi Ernestowi Bryllowi.

A miasto i gdynianinie w mediach społecznościowych zbierają życzenia:

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • analityk, 2016-02-10 22:11:01

    Panie Prezydencie; Pana doradcy niech wezmą kredyt i zainwestują w Stocznię, wówczas mogą Panu doradzać. Ale doradzać za Państwowe pieniądze i nie ponosić żadnego ryzyka to każdy głupi potrafi. Tak się działo za komuny i do czego to doprowadziło ?