PARTNER PORTALU
  • BGK

90. rocznica nadania Gdyni praw miejskich, Andrzej Duda: Gdynia była kolebką "Solidarności"

  • PAP/AT    10 lutego 2016 - 19:53
90. rocznica nadania Gdyni praw miejskich, Andrzej Duda: Gdynia była kolebką "Solidarności"
Gdynia świętuje 90. urodziny (fot.gdynia.pl)

- Tu zawsze mieszkali ludzie wolni, którzy znali swoją wartość i rozumieli swoją godność - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 90. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich.
Duda podkreślił, że w trakcie swojej 90-letniej historii Gdynia była kolebką "Solidarności". "To tu ludzie żądający uczciwości i zwykłej sprawiedliwości protestowali w 1970 r. i napotkali brutalny opór ze strony władzy ludowej" - mówił prezydent podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni zorganizowanej w Teatrze Muzycznym.

Andrzej Duda przyznał, że 90 lat miasta w państwie, które istnieje od 1050 lat, można uznać za krótką historię, ale, jak przypomniał, w 1920 r. w miejscu, gdzie ono powstało, mieszkało 400 osób; w 1939 r. - 127 tysięcy, a dziś liczba mieszkańców Gdyni to prawie 250 tysięcy. "Które miasto w Polsce na przestrzeni 90 lat może się poszczycić takim wynikiem? Odpowiedź jest prosta: myślę, że żadne" - ocenił Duda.

Jak przypomniał prezydent, w 1920 r., sześć lat przed nadaniem Gdyni praw miejskich, doszło w Pucku do symbolicznych Zaślubin Polski z Morzem przez wrzucenie do morza platynowego pierścienia przez dowódcę Frontu Pomorskiego generała Józefa Hallera.

"Było to państwo wtedy, w 1920 r., bardzo biedne - zniszczone wojnami, cały czas jeszcze niepokojone, o niestabilnych granicach. Ale już wtedy podejmowano ważne decyzje. Już wtedy myślano, jak temu państwu zapewnić rozwój, jak uczynić je państwem silnym, bezpiecznym i nowoczesnym" - mówił prezydent.

23 września 1922 roku polski Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni. "Wokół portu właśnie rozwinęło się wielkie - można swobodnie powiedzieć miasto. Miasto zaprojektowane w sposób nowoczesny; miasto, w którym ulokowano budynki według najnowocześniejszych wówczas światowych wzorców. Budynki, które do dzisiaj są dumą Gdyni, ale także są dumą Polski" - podkreślił Duda.

Zwrócił uwagę, że także współczesnego rozwoju miasta trudno nie uznać za spektakularny. "Ogromnie cieszą te inwestycje w gdyńskim porcie, że modernizuje się nabrzeża: Bułgarskie, Szwedzkie, Rumuńskie, że pogłębia się tory portowe, że modernizuje się węzeł kolejowy, że dokonuje się takich działań, które mają uczynić gdyński port znów jednym z najpoważniejszych ośrodków portowych Europy" - mówił.

Wyraził nadzieję, że "Gdynia uzyska efekt, którego chyba wszyscy oczekujemy, efekt synergii, dobrej pracy sektora prywatnego, władz samorządowych i władz państwowych, bo odbudowa wielkiej stoczni i budowa wielkiego portu bez zdecydowanego, silnego i przekonanego wsparcia ze strony państwa nie nastąpi".

"Wierzę w to, że to wsparcie Gdynia i wszyscy państwo w najbliższych latach otrzymacie; wierzę w to, że przyczynkiem do tego jest także odtworzenie ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej" - powiedział. "Odbudowa polskiego potencjału morskiego stanowi dziś jedno z najważniejszych wyzwań dla polskiej gospodarki na najbliższe lata" - podkreślił.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek w swoim wystąpieniu podkreślił, że "świętujemy 90-lecie Gdyni, najmłodszego z największych polskich miast". Przypomniał, że gdy nadawano Gdyni w 1926 roku prawa miejskie, to datę wybrano bardzo świadomie. "Bo ta data przypominała o wydarzeniach sprzed sześciu lat; to 10 lutego 1920 roku gen. Haller wrzucając w wody Bałtyku platynowy pierścień zaślubił Polskę z morzem" - tłumaczył. "Tego samego dnia do Gdyni, wtedy wioski liczącej zaledwie 400 mieszkańców wkroczyły wojska polskie" - dodał.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.