PARTNER PORTALU
  • BGK

Access City Award 2017: zgłoszenia można wysyłać do 8 września

  • MN    11 lipca 2016 - 12:06
Access City Award 2017: zgłoszenia można wysyłać do 8 września
W ubiegłorocznej edycji konkursu pierwsze miejsce zajął Mediolan (fot. wikipedia.org)

• Do 8 września można przesyłać zgłoszenia w rywalizacji o europejską nagrodę dla miast dostępnych dla osób z niepełnosprawnością i osób starszych.
• W konkursie Access City Award 2017 mogą brać udział aglomeracje położone na terenie UE, liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców.
• W poprzednich edycjach konkursu nagrody bądź wyróżnienia powędrowały już do trzech polskich miast - Poznania, Gdyni i Krakowa.
Podczas siódmej edycji konkursu Access City Award przyznane zostaną nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz dwa wyróżnienia specjalne.

Pierwsze, to wyróżnienie w kategorii „dostęp do pracy”. Trafi ono do władz miast, które podejmą starania o to, aby publiczne służby ds. zatrudnienia oraz przedsiębiorstwa z sektora prywatnego zadbały o ułatwienie dostępu do pracy oraz informacji o zatrudnieniu osobom z niepełnosprawnością. Może to obejmować inicjatywy zwiększające szanse zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych poprzez ułatwienie dostępu w miejscach pracy lub w środkach komunikacji, dzięki którym osoby te będą w stanie pokonać każdy etap podróży z domu do miejsca pracy.

Z kolei w ramach kategorii „inteligentne miasta o dużej dostępności” wyróżnieni zostaną ci uczestnicy konkursu, którzy w sposób inteligentny zapobiegną wykluczeniu społecznemu, w szczególności ułatwiając dostęp do technologii, interfejsów użytkownika oraz powiązanych usług dla osób z niepełnosprawnością, zgodnie z podejściem „projekt z myślą o wszystkich”.

Komisja Europejska nagrodzi pięć miast położonych na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej w dniu 29 listopada 2016 r. w Brukseli, podczas uroczystości zorganizowanej w ramach konferencji z okazji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Nagroda przypadnie miastom, które starają się zapewnić osobom z niepełnosprawnością i starszym dostęp do przestrzeni publicznych i prywatnych, takich jak budynki mieszkalne, place zabaw dla dzieci, miejsca pracy i komunikacja miejska, oraz do technologii komunikacyjnych.

W ciągu ostatnich pięciu lat w konkursie wzięło udział ponad 250 miast, a 33 z nich zostało nagrodzonych. W zeszłym roku pierwsze miejsce w konkursie zajął Mediolan. Dwa i trzy lata temu pierwsze miejsca zajęły szwedzkie miasta – Borås w 2015 i Göteborg w 2014 roku. Wcześniej pierwsze miejsca przyznano miastom Berlin, Salzburg i Ávila w Hiszpanii.

W dotychczasowej historii konkursu, organizowanego od 2010 roku, nagrody lub wyróżnienia otrzymały też trzy polskie miasta: Poznań, Gdynia i Kraków.

Aglomeracje na terenie UE, liczące przynajmniej 50 tys. mieszkańców, mogą przesyłać swoje zgłoszenia do konkursu do 8 września br. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://ec.europa.eu.

Organizatorami konkursu Access City Award są Komisja Europejska oraz Europejskie Forum Osób Niepełnosprawnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.