PARTNER PORTALU
  • BGK

Adam Lipiński zapowiada raport z konsultacji ws. Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

  • Michał Wroński    20 lutego 2017 - 15:37
Adam Lipiński zapowiada raport z konsultacji ws. Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Adam Lipiński, pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego. (fot. mat. IPN)

• W ciągu kilku dni powinien być gotowy raport z konsultacji w sprawie ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
• Wątpliwe jest jednak, aby Centrum rozpoczęło działalność już na wiosnę. - To skomplikowana operacja – podkreśla Adam Lipiński, pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego.
Za kilka dni, być może jeszcze pod koniec tego tygodnia, gotowy będzie raport podsumowujący konsultacje, jakie od grudnia prowadzone były w sprawie projektu ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Dokument ten ujrzał światło dzienne na początku grudnia, lecz jeszcze zanim to nastąpiło, w środowisku organizacji pozarządowych już trwała ożywiona dyskusja na temat zmian, które miałby wprowadzić. Faktycznie zaś ustawa proponuje m.in. powołanie Centrum, które miałoby zarządzać programami rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz je finansować lub współfinansować (miałoby przejąć Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, który obecnie jest w gestii Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej).

Do jego zadań miałoby także należeć stworzenie kodeksu dobrych praktyk, ujednolicenie projektów konkursowych dla trzeciego sektora oraz monitorowanie przekazywanych mu pieniędzy. W grudniowej rozmowie z PortalSamorzadowy Adam Lipiński, pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego zapowiadał, że organizacje pozarządowe mają wyłącznie skorzystać na zmianach: pieniędzy na NGO-sy ma być więcej, w ich rozdziale nie będzie politycznego klucza, a istotą proponowanych zmian jest przejrzystość i transparentność. Zapowiedział również przeprowadzenie w całym kraju cyklu przynajmniej szesnastu spotkań z przedstawicielami sektora pozarządowego, poświęconych wspomnianemu projektowi ustawy.

Czytaj : Rekonstrukcja rządu: pozarządowcy o Adamie Lipińskim i odejściu Wojciecha Kaczmarczyka

- Chciałbym, aby wszyscy, którzy są zainteresowani tym projektem bardzo dobrze go znali i żeby z wszystkimi zainteresowanymi porozmawiać, bo do tej pory to nie zostało jeszcze zrobione i to, według mnie, był błąd – mówił nam w grudniu Adam Lipiński. Pytany o możliwy termin uruchomienia Centrum mówił wówczas, że „jeśli wszystko bardzo dobrze pójdzie”, to w grę wchodzi wiosna. Dziś przyznaje, że choć jego współpracownicy nadal liczą na zrealizowanie przedsięwzięcia w tym terminie, to on sam jest dużo bardziej sceptyczny.

- To bardzo skomplikowana operacja z formalno-prawnego punktu widzenia. Centrum musi przejąć pewne kompetencje z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz z Ministerstwa Finansów – podkreśla Lipiński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.