PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Duda: Samorządowcy będą mieli we mnie sojusznika

  • MIW    22 marca 2017 - 15:23
Andrzej Duda: Samorządowcy będą mieli we mnie sojusznika
Prezydent Andrzej Duda skierował list do samorządowców. (fot. twitter.com / Krzysztof Sitkowski / KPRP)

- Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian – stwierdza prezydent Andrzej Duda w liście, który skierował do uczestników zgromadzenia ogólnego Związku Miast Polskich.
• Prezydent Andrzej Duda skierował list do uczestników zgromadzenia ogólnego obchodzącego właśnie 100-lecie działalności Związku Miast Polskich.

• Zapewnia w nim o swym poparciu dla idei decentralizacji państwa i dziękuje samorządowcom za pragmatyczne, odpowiedzialne podejście do zadań, jakie zostały im powierzone w związku z reformą systemu edukacji.

• Prezydenckie przesłanie podczas obrad zgromadzenia ZMP w Serocku odczytał Paweł Mucha – sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

- Miasta i mieszczaństwo mają ogromne zasługi dla naszej Ojczyzny. Zawsze stanowiły bardzo istotny składnik polskiego potencjału, zaczyn perspektywicznych trendów. Miasta były ośrodkami rozwoju i modernizacji, kształtowania się mocnych międzyludzkich więzi – pisze w pierwszych zdaniach listu Andrzej Duda. Podkreśla wartość „partnerstwa społeczności miejskich”, które pozwala na wymianę doświadczeń, dzielenie się diagnozami i koncepcjami, a także na zajmowanie wspólnego stanowiska w ważnych sprawach. Zapewnia też o swej wysokiej ocenie dla znaczenia, jaką w systemie ustrojowym Rzeczypospolitej odgrywa demokracja lokalna.

Czytaj : Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich w Serocku: Sukcesy i porażki

- Jestem zdania, że decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian, któremu zawdzięczamy wiele społecznych i gospodarczych sukcesów (…) Samorządowcy zawsze będą mieli we mnie życzliwego sojusznika, rozumiejącego Państwa punkt widzenia, potrzeby, a także wyzwania, przed którymi staje polski samorząd. Pragnę serdecznie Państwu podziękować za pragmatyczne, odpowiedzialne podejście do niełatwych zadań, jakie zostały powierzone samorządom w związku z reformą systemu edukacji – pisze prezydent Duda, wyrażając radość i przekonanie, że dzięki pracy samorządowców zadania te „zyskują gwarancję powodzenia”.

Czytaj : Andrzej Duda podpisał ustawy o reformie oświaty. I zaapelował do samorządów

Andrzej Duda nawiązuje także do trwających prac nad Kodeksem Urbanistyczno- Budowlanym zwracając uwagę, że dzięki ujętym w nim regulacjom nowe inwestycje publiczne mają być realizowane przy większym poszanowaniu ładu przestrzennego i interesów lokalnych społeczności.

- Także i w odniesieniu do tego projektu opinie samorządowców powinny być traktowane jako jedne z kluczowych – podkreśla prezydent.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • opsa, 2017-03-23 09:41:50

    Obietnice SzybkoPiSa są bez pokrycia !
  • nono, 2017-03-22 19:46:29

    Uwaga: W komentarzu ulokowana jest promocja produktu ICT. W idei i jej miary: Prezydent (kancelaria, biura ds. Polonii) Wiceprezydent (awans premiera na wiceprezydenta po uzyskaniu wotum zaufania Sejmu, rząd - ministrów, MSZ i MON, wskazuje prezydent) - Komisja Wspólna (MSP, NGO) Sejm ...(np. 380 posłów, jednomandatowe, powiatowe okręgi wyborcze) Izba Reprezentantów Samorządu Terytorialnego Rzeczypospolitej Polskiej - np. 160 delegatów z sejmiku wojewódzkiego wybranych przez mieszkańców regionu nie ma nic poza ułożeniem wyrazów z cyframi, ale jest - przesłanka: "Andrzej Duda: Samorządowcy będą mieli we mnie sojusznika." Znaczy się Prezydent RP zaprosił do inicjatyw. Są dwa rodzaje takich inicjatyw - mieszczące się w kadencjach prezydenckich oraz wychodzące poza ich okres. Izba Samorządowa jest drugim rodzajem. Prezydent RP Andrzej Duda skierował list zatem w odpowiedzi na niego można by było zapodać hasło, idee i miarę, kierunek "Izby Samorządowej". Tylko trzeba by to uczynić profesjonalnie według idei i miary realnego w realu podmiotu - samorządowego promotora. Tak czy inaczej, w internecie, tu, jest dostępne. Internauto - podaj dalej! Uwagi: Informatyzuje się strukturę. Struktura samorządu terytorialnego nie jest spójnie gwarantowana. Samorząd gminy zawarty jest w gwarancji konstytucyjnej, a samorząd powiatu i województwa w gwarancji ustawowej, czyli nie warto inwestować w informatykę samorządową powiatu i województwa, ponieważ ustawy mogą znacząco zmienić te jednostki samorządu terytorialnego, czyniąc nieprzydatne stosowane rozwiązania zarówno w zakresie społecznościowym, jak i w zakresie usług administracji publicznej. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?  rozwiń