PARTNER PORTALU
  • BGK

Arcybiskup Gocłowski honorowym obywatelem Gdańska

  • pt    28 kwietnia 2016 - 10:45
Arcybiskup Gocłowski honorowym obywatelem Gdańska

Abp. senior Tadeusz Gocłowski (fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl)

Rajcy Gdańscy zgodnie przyznali tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska Księdzu Arcybiskupowi dr Tadeuszowi Gocłowskiemu, Biskupowi Seniorowi Archidiecezji Gdańskiej.
W uchwale rady czytamy m.in.: - Arcybiskup Tadeusz Gocłowski jest jednym z najwybitniejszych ambasadorów naszego miasta. Jego głos i opinie w ważnych dla Polaków kwestiach społecznych są z uwagą wysłuchiwane. Cieszy się szacunkiem również wśród ludzi na co dzień dalekich od Kościoła, bo wiedzą, że dla Księdza Arcybiskupa liczy się przede wszystkim człowiek, liczy się dialog, liczy się ekumenizm.

Radni dodają, że nadanie tytułu arcybiskupowi ma być symbolicznym wyrazem wdzięczności gdańskiej społeczności za dotychczasowy dorobek życia.

W uchwale napisano także: - Historia Gdańska ostatnich kilkudziesięciu lat w sposób nierozerwalny związana jest z osobą i działalnością arcybiskupa Gocłowskiego. Odcisnął na niej swoje głębokie piętno. Czas jego posługi biskupiej w grodzie nad Motławą przypadł na jeden z najbardziej burzliwych i przełomowych okresów w historii Polski [...]. W latach osiemdziesiątych XX wieku abp Gocłowski dał się poznać jako niestrudzony obrońca praw robotników i związkowców z NSZZ "Solidarność". Doskonale rozumiał historyczną rolę "Solidarności" i w trudnych latach wspierał środowisko gdańskiej opozycji demokratycznej.

Arcybiskup od kilku dnie przebywa w szpitalu. Jak informuje Kuria jego stan jest ciężki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)