PARTNER PORTALU
  • BGK

Barbara Nowacka: zapraszamy siły progresywne do rozmów o programie dla samorządów

  • pt/pap    18 listopada 2017 - 17:49
Barbara Nowacka: zapraszamy siły progresywne do rozmów o programie dla samorządów
W konwencji samorządowej stowarzyszenia b. liderki Zjednoczonej Lewicy w Warszawie wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym związani z Inicjatywą Polska samorządowcy (fot.Stef Brajter twitter.com)

Zapraszamy siły progresywne do debaty o programie dla samorządów - powiedziała w sobotę szefowa Inicjatywy Polska Barbara Nowacka. Zaznaczyła, że nie widzi powodu, aby wykluczać z rozmów Nowoczesną, a nawet PO czy PSL.
W konwencji samorządowej stowarzyszenia b. liderki Zjednoczonej Lewicy w Warszawie wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym związani z Inicjatywą Polska samorządowcy - b. wiceprezydent Łodzi Dariusz Joński, warszawska radna Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceprezydent Poznania Tomasz Lewandowski i wicemarszałek sejmiku województwa zachodniopomorskiego Adam Ostaszewski - oraz goście z innych środowisk, m.in. Partii Razem, OPZZ, ZNP i Zielonych; na konwencji pojawił się także b. przewodniczący SLD, obecnie senator niezrzeszony wybrany z list Platformy Obywatelskiej Grzegorz Napieralski.

Jak mówiła w swoim wystąpieniu na konwencji Nowacka, wielkie zadania dla samorządu dzisiaj to "zmiana sposobu myślenia o obywatelkach i obywatelach, walka z tym, że inwestowało się wyłącznie w infrastrukturę, walka wreszcie z wkluczeniami, biedą i odrzuceniem społecznym".

"Ktoś powie: to tylko polityką krajową da się załatwić. Otóż nie. To są rzeczy, które załatwia się na poziomie samorządów, samorządów, które - i nie bójmy się tego dzisiaj powiedzieć - samorządów, które są redutą naszej wolności" - przekonywała. "I o tę redutę będzie przez najbliższy rok szła wielka batalia - wielka batalia, której nie można przegrać, bo stawka jest dużo większa niż to, która partia dostanie ile poparcia, jaki procent w sejmikach. To batalia o to, jaki będzie kształt tego naszego samorządzenia się; gdzie będą granice wolności, gdzie będą granice samorządności i gdzie będą granice uczestnictwa nas, obywatelek i obywateli, mieszkanek i mieszkańców Polski" - dodała liderka Inicjatywy.

Podkreśliła, że jej środowisko ma pomysł na samorząd. "Polska może i musi być kolorowa, otwarta, przyjazna, radosna, postępowa - to są zadania dla nas, to są zadania dla naszych samorządowców" - powiedziała Nowacka. "Zapraszamy do debaty programowej; przestańmy czarować się nazwiskami, rozmawiajmy o konkretach" - apelowała.

Po konwencji liderka Inicjatywy Polska odniosła się do pytań dziennikarzy dotyczących możliwości swojego startu w wyborach na prezydenta stolicy.

"Nie czas dzisiaj wystawiać kandydatów i kandydatki, to czas na rozmowę merytoryczną, wybory są za rok. Ja chciałabym, żeby siły progresywne, lewicowe, wystawiły najlepszą możliwą kandydatkę, kandydata, ale to będzie wynikało z programu, który wydyskutujemy. My zaprosiliśmy te siły progresywne do poważnego dialogu, do dialogu o programach, a nie niepoważnego - o figurach i nazwiskach" - mówiła.

Pytana, czy ostatecznie chciałaby zostać kandydatką lewicy na prezydenta Warszawy, stwierdziła, że "każdy polityk i polityczka ma swoje marzenia i cele". "Ale też te marzenia i cele trzeba dostosowywać do sensownych realiów i dzisiaj wiemy, że w obliczu (proponowanej przez PiS -) nowej ordynacji te decyzje naprawdę muszą być podjęte z rozmysłem, tak, żebyśmy doprowadzili do tego, by jak najwięcej głosów progresywnych było przede wszystkim w radach miasta" - podkreśliła.

Dopytywana, czy w Warszawie w rozmowach koalicyjnych powinno znaleźć się miejsce także dla Nowoczesnej, odpowiedziała, że nie widzi powodu, aby ją z nich wykluczać. "Co więcej, jeżeli PO chce rozmawiać o tym programie, PSL, jesteśmy gotowi, otwarci do rozmów. Tylko, proszę, rozmawiajmy o programie, a nie o ludziach, bo to ten program jest potrzebny mieszkańcom, a nie wrażenie, że ktoś miły, sympatyczny jest prezydentką, prezydentem ich miasta" - dodała.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.