PARTNER PORTALU
  • BGK

Barometr Krakowski: pytania o rady dzielnic

  • pt/pap    21 kwietnia 2016 - 19:04
Barometr Krakowski: pytania o rady dzielnic

• Po raz drugi w Krakowie przeprowadzone zostaną badania opinii i nastrojów mieszkańców - Barometr Krakowski.
• Nowością będą pytania o funkcjonowanie dzielnic i identyfikację z nimi.
• Ankieterzy chcą do końca czerwca uzyskać odpowiedzi na temat życia w mieście od 1,1 tys. losowo wybranych osób, a na temat dzielnic od znacznie szerszej grupy - 3,6 tys. krakowian.
"Będziemy pytać o związek mieszkańców z miejscem zamieszkania, ocenę działań władz miasta i zaufanie do nich, zadowolenie z życia w Krakowie w różnych aspektach, takich jak poruszanie się po mieście, bezpieczeństwo, czystość powietrza. Będziemy też badać, czy mieszkańcy dostrzegają zmiany, czy coś się poprawiło czy nie" - mówił n Michał Chrzanowski, koordynator projektu z Instytutu Socjologii UJ.

Zapowiedział, że uzyskane wyniki zostaną udostępnione ośrodkom akademickim i instytucjom pozarządowym, by specjaliści mogli kontynuować prace nad nimi przygotowując kolejne opracowania. Wyniki mają też być dostępne w internecie.

W badaniu dotyczącym dzielnic padną pytania o ocenę funkcjonowania rad dzielnic, ich rolę, o to, na ile mieszkańcy identyfikują się ze swoją dzielnicą i jakie problemy, ich zdaniem, powinny być rozwiązywane.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider mówił w czwartek, że badania uwzględniające specyfikę dzielnic po raz ostatni były przeprowadzane w 2005 r. "Mamy je w wersji papierowej. Postaramy się porównać wyniki z tymi z 2016. Zobaczymy, na ile zmieniła się ocena różnych spraw w dzielnicach" - zapowiedział Kośmider. Dodał, że takie badania dają bezcenną dla radnych i urzędników wiedzę o tym, co myślą o życiu w Krakowie mieszkańcy.

Do wylosowanych gospodarstw domowych wysłane zostaną wcześniej listy z zaproszeniem do udziału w badaniu, potem ankieterzy odwiedzą mieszkańców osobiście. Kwestionariusz będzie zawierał ok. 90 pytań, a udzielenie odpowiedzi zajmie ok. 30-40 minut, krótszy kwestionariusz dotyczący dzielnic będzie wymagał poświęcenia ok. 5-7 minut.

Badania mają być przeprowadzone przed wakacjami, a ich wyniki przedstawione w październiku.

Władze miasta planują także uruchomienie "Panelu miejskiego" - nowego narzędzia, które pozwoli szybciej, a przede wszystkim taniej zbierać opinie mieszkańców. Chodzi o wyłonienie w sposób losowy grupy ok. 3 tys. osób, które zgodzą się na udział w regularnych, krótkich badaniach przeprowadzanych telefonicznie lub za pośrednictwem internetu.

Na tegoroczne badania Barometr Krakowski i przygotowania do uruchomienia "Panelu miejskiego" zarezerwowano w budżecie miasta 300 tys. zł.

Z opinii zebranych w zeszłym roku, w pierwszej edycji Barometru Krakowskiego wynikało, że poprawiła się atrakcyjność centrum miasta, oferta kulturalna, możliwość uprawiania sportu, ale pogorszyły się: dostęp do miejsc parkingowych, stan powietrza, poziom hałasu i łatwość poruszania się po Krakowie.

40 proc. ankietowanych w 2015 r. wystawiło władzom miasta oceny neutralne, 35 proc. oceny pozytywne, a 17 proc. - negatywne. Jednocześnie z badania wynikało, że mieszkańcy nie rozróżniają organów administracji samorządowej, oceniając podobnie prezydenta miasta, radę miasta, urząd miasta

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.