PARTNER PORTALU
  • BGK

Białostoccy radni PO za uchwałą w sprawie wyroków TK

  • pt/pap    13 maja 2016 - 15:09
Białostoccy radni PO za uchwałą w sprawie wyroków TK
Białostoccy radni PO przygotowali stanowiska rady, w którym chcą uchwalić, iż samorząd będzie się stosować do treści wyroków Trybunału Konstytucyjnegon. (fot.bialystok.pl)

• Białostoccy radni PO przygotowali stanowiska rady, w którym chcą uchwalić, iż samorząd będzie się stosować do treści wyroków Trybunału Konstytucyjnego - jak napisali - także tych, które nie będą opublikowane w Dzienniku Ustaw.
• PiS jest stanowisku przeciwny.
• Wcześniej podobne uchwały podjęły rady m.in. Warszawy, Łodzi, Poznania czy Gdańska.
Planowane stanowisko jest na wzór podobnych, przyjętych wcześniej przez rady miejskie m.in. Warszawy, Łodzi, Poznania, Bydgoszczy czy Gdańska.

Jest w nim także zwrócenie się przez radę miasta Białystok do prezydenta miasta, by w działalności magistratu i podległych jednostek, w szczególności przy wydawaniu decyzji administracyjnych, uwzględniane były wszystkie wyroki TK, także te nieopublikowane w Dzienniku Ustaw.

Platforma chce, by stanowisko znalazło się w porządku sesji 30 maja. - Uważamy, że również białostocki samorząd powinien dać świadectwo, że zależy nam na tym, by w Białymstoku istniał jeden porządek prawny i warto podjąć w tej sprawie dyskusję - mówił na piątkowej (13 maja) konferencji prasowej szef klubu radnych PO w radzie Zbigniew Nikitorowicz.

Radny Tomasz Janczyło dodał, że mogą być sytuacje, w których samorząd (rada, prezydent) będzie zmuszony opowiedzieć się jednoznacznie, np. przy tworzeniu prawa, które przepisy bierze pod uwagę jako obowiązujące.

- Będzie to okazja, by przy tym stanowisku porozmawiać o tym, jak będziemy się zachowywać, w którą stronę będziemy podejmować kolejne uchwały, jakie przepisy stosować. Lepiej zrobić to teraz, póki nie ma jeszcze kontrowersyjnych uchwał - mówił.

Samodzielną większość w radzie ma PiS - obecnie 16, spośród 28 radnych. Platforma Obywatelska ma 6 radnych, klub radnych prezydenta Tadeusza Truskolaskiego - pięciu, zaś SLD - jednego.

Przewodniczący klubu radnych PiS i Rady Miasta Białystok Mariusz Gromko powiedział, że każdy klub ma prawo wnosić pod obrady "różne stanowiska".

- Nie odbieram tej możliwości Platformie Obywatelskiej, a ze swej strony powiem, że takich apeli nie będę popierał ani ja, ani klub Prawa i Sprawiedliwości. Nie chcemy się mieszać w jakieś rozgrywki polityczne - powiedział Gromko.

Zwrócił się też do radnych PO, by - jak to ujął - "skupili się na działalności lokalnej, służącej mieszkańcom Białegostoku, a nie wpisywali się w jakieś rozgrywki polityczne".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.