PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: 2018 Rokiem Ludzi Niepodległości

  • aw/PAP    26 lutego 2018 - 12:52
Białystok: 2018 Rokiem Ludzi Niepodległości
Białystok (fot.:/commons.wikimedia.org/Slowacki)

Radni Białegostoku ogłosili rok 2018 Rokiem Ludzi Niepodległości. W przyjętym w poniedziałek (26 lutego) stanowisku wymienili m.in. Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, ale też kilkanaście osób związanych z miastem i regionem, m.in. powstańców styczniowych.
Lokalni "ludzie niepodległości", to inicjatywa radnych PiS. Przez kilka tygodni zbierali oni propozycje takich osób, wartych upamiętnienia w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nazwiska wybranych z tej grupy bohaterów znalazły się w stanowisku, obok tzw. ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Józefa Hallera i Ignacego Daszyńskiego.

W grupie piętnastu kolejnych osób związanych z miastem i regionem, wymienieni zostali m.in. powstańcy styczniowi, osoby propagującego polskość w czasach zaborów oraz żołnierze wojny polsko-bolszewickiej. Są to też żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego i duchowni "upominający się o prawa człowieka w PRL".

"Osoby wymienione z nazwiska w stanowisku, są też przedstawicielami pewnych grup wszystkich tych bezimiennych, nieznanych powszechnie ludzi niepodległości" - podkreślił jeden z inicjatorów stanowiska, radny PiS Paweł Myszkowski.

"Jeżeli będziemy przy naszych świętach narodowych wspominać jedynie kilka nazwisk wyróżnianych bohaterów, to tak wychowane młode pokolenie Polaków, w chwilach próby, będzie oczekiwać bohaterstwa tylko od grupki patriotów-bohaterów, których media wyniosą na cokoły" - napisali radni w stanowisku, tak uzasadniając potrzebę upamiętnienia również osób znanych jedynie lokalnie.

Choć własne stanowisko, by 2018 rok, ogłosić w mieście rokiem "ludzi niepodległości - Piłsudskiego, Dmowskiego i Paderewskiego" miała przygotowane Platforma Obywatelska i było ono w programie poniedziałkowej sesji, ostatecznie propozycja PiS została przyjęta przez aklamację.

Wcześniej nieco zmodyfikowano w nim jeden zapis w preambule, aby zaznaczyć, iż "na sukces odzyskania wolności" złożył się nie tylko trud wielu pokoleń Polaków ale też "obywateli innych narodowości, którym bliska była idea niepodległości Rzeczpospolitej". 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.