PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok będzie mieć ulicę imienia patrona miasta

  • PAP/AH    25 września 2017 - 14:35
Białystok będzie mieć ulicę imienia patrona miasta
Ks. Sopoćko mieszkał i pracował w Białymstoku od 1947 r., do śmierci w 1975 r. W tym też mieście, 28 września 2008 roku, został beatyfikowany (Fot. białystok.pl)

W Białymstoku będzie ulica nosząca imię błogosławionego ks. Michała Sopoćki, który od ponad półtora roku jest patronem tego miasta. Propozycję prezydenta Białegostoku jednogłośnie poparli w poniedziałek radni.
Imię księdza Sopoćki będzie nosił, blisko kilometrowy, odcinek przedłużenia ulicy Sitarskiej, budowany między ulicami: Świętokrzyską a Radzymińską, który połączy osiedla Dziesięciny i Białostoczek.

- Być może nie wszystkim to odpowiada, bo jak ogłaszaliśmy patrona miasta Białegostoku, były różne dyskusje i różne kandydatury, a dzisiaj mamy dalszy ciąg tej sprawy - mówił wiceprzewodniczący Rady Miasta Białystok Kazimierz Dudziński (PiS).

Inny radny klubu PiS Paweł Myszkowski ocenił, że nadanie ulicy imienia patrona Białegostoku "wpisuje się w oczekiwania mieszkańców, którzy rok temu wyszli z propozycją, aby ksiądz Sopoćko został patronem miasta".

Ks. Michał Sopoćko (1888-1975) był w latach 1933-36 w Wilnie spowiednikiem i powiernikiem duchowym świętej siostry Faustyny Kowalskiej. Oboje byli zaangażowani w promowanie kultu Miłosierdzia Bożego.

Ks. Sopoćko mieszkał i pracował w Białymstoku od 1947 r., do śmierci w 1975 r. W tym też mieście, 28 września 2008 roku, został beatyfikowany

Patronem Białegostoku jest od lutego 2016 roku, kiedy to stosowną uchwałę podjęli radni. Wcześniej zgodę na ustanowienie ks. Sopoćki patronem miasta wyraziła Stolica Apostolska. Inicjatorem takiego patronatu było Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego, które zebrało kilka tysięcy podpisów w tej sprawie.

Od wtorku w Białymstoku trwać będą - organizowane po raz drugi - Dni Patronalne Miasta, których jednym z głównych celów jest przybliżenie postaci duchownego. W ramach obchodów odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych i religijnych; uroczystości potrwają do 29 września. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.