PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: IPN rozpoczął prace ekshumacyjne na cmentarzu wojskowym

  • PAP/MN    26 września 2016 - 16:19
Białystok: IPN rozpoczął prace ekshumacyjne na cmentarzu wojskowym
IPN w Białymstoku chce podjąć próbę identyfikacji nieznanych na razie osób (fot. commons.wikimedia.org)

• IPN chce podjąć próbę ustalenia tożsamości ofiar nazistowskich egzekucji z terenu białostockiego aresztu śledczego.
• Ich szczątki zostały pochowane na cmentarzu wojskowym w Białymstoku.
• W poniedziałek 26 września rozpoczęły się tam prace ekshumacyjne - podał IPN.
Chodzi o szczątki 36 osób. W 1944 roku były już raz ekshumowane na terenie aresztu i pochowane na cmentarzu wojskowym. Jak się okazało kilka miesięcy temu, błędnie zostały jednak wówczas zidentyfikowane jako ofiary egzekucji z listopada 1942 roku i pod nazwiskami tych osób spoczywają na tym cmentarzu.

W listopadzie 1942 roku Niemcy rozstrzelali na terenie aresztu 24 zakładników, w większości żołnierzy i współpracowników AK. Był to odwet za śmierć niemieckiego strażnika pocztowego, który zginął na ulicy w czasie akcji odbicia z aresztu Gestapo w Białymstoku trzech członków sztabu i łączniczki Okręgu AK.

Dwa lata później, po wkroczeniu do miasta Armii Czerwonej, białostoczanie dokonali ekshumacji na terenie więziennego ogrodu i wydobyli szczątki 36 osób. Choć liczba nie zgadzała się z liczbą ofiar egzekucji z listopada 1942 roku, uznano że to o nie chodzi i uroczyście pochowano je na cmentarzu wojskowym. W latach 70. ubiegłego wieku powstał tam pomnik z nazwiskami rozstrzelanych osób.

Tymczasem w czasie ekshumacji, które na terenie aresztu prowadzono w latach 2013-2015, specjaliści natknęli się na jamę grobową ze szczątkami 24 osób.

Sposób ich ułożenia, odnalezione przy nich łuski i pociski z broni niemieckiej świadczyły, że to ofiary egzekucji niemieckiej, która odbyć się musiała w tym miejscu. Kilka miesięcy temu pierwsze osoby udało się zidentyfikować po badaniach genetycznych DNA odkrytych szczątków. To osoby rozstrzelane tam w listopadzie 1942 roku.

Czytaj też: Co zrobić, by Przemyśl, Suwałki i Bielsk Podlaski dogoniły Europę?

Trwają kolejne badania; w sumie na terenie aresztu odkryto szczątki 385 osób, w tym kobiet i dzieci. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że większość ofiar pochodzi z czasu okupacji niemieckiej.

Teraz IPN w Białymstoku chce podjąć próbę identyfikacji nieznanych na razie osób, pochowanych na cmentarzu wojskowym w tym mieście. Ekshumacje potrwają do końca tygodnia. Prace prowadzone są w ramach śledztwa dotyczącego zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy III Rzeszy niemieckiej na osobach osadzonych w więzieniu (obecnie areszcie śledczym) przy ul. Kopernika w Białymstoku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.