PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok ma regulamin konsultacji społecznych

  • MIW    1 czerwca 2017 - 16:03
Białystok ma regulamin konsultacji społecznych
Nad regulaminem pracowali przedstawiciele prezydenta, radni i członkowie organizacji pozarządowych. (fot. twitter.com)

Białostocka rada miasta na ostatniej sesji (29.05) przyjęła uchwałę, określającą zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych. Prace nad nią trwały ponad dwa lata.
• Projekt uchwały został wypracowany przez organizacje pozarządowe i urzędników.

• Regulamin wprowadza podział konsultacji na takie o charakterze ogólnomiejskim, lokalnym i środowiskowym.

• Z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji będzie mógł występować prezydent miasta, radni, mieszkańcy oraz organizacje pozarządowe.

 

Przyjęty regulamin zakłada, że przy tworzeniu strategii oraz programów miasta, projektowaniu założeń budżetu obywatelskiego, a także w przypadkach określonych ustawami konsultacje będą obligatoryjne. Będą mogły się również odbywać fakultatywnie w innych ważnych dla miasta sprawach. W takim przypadku z inicjatywą ich przeprowadzenia będzie mógł występować prezydent miasta, radni, mieszkańcy oraz organizacje pozarządowe. Przyjęta uchwała precyzuje, jak taki wniosek powinien wyglądać. Określa również inne istotne dla procesu konsultacji zagadnienia (np. ich rodzaj, raport z przebiegu).

Czytaj: Wpadka przy konsultacjach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Naruszyły Konstytucję?

Jak przypomina białostocki ratusz, regulamin konsultacji społecznych powstał w ramach wspólnego projektu miasta z Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych i Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białegostoku. Projekt „Wspólnym głosem” był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. W jego ramach powstała Komisja Dialogu Społecznego ds. Konsultacji Społecznych i to ona właśnie opracowała regulamin konsultacji. Nad dokumentem pracowali przedstawiciele prezydenta, radni i członkowie organizacji pozarządowych. Wypracowany przez komisję projekt został skonsultowany z mieszkańcami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych. Swój udział w ostatecznym kształcie dokumentu miał także wojewoda podlaski, który… zakwestionował i stwierdził nieważność pierwszej wersji regulaminu (radni Białegostoku przyjęli ją w lutym 2015 r. dokonując wielu istotnych poprawek w przedłożonym im projekcie). Rada miasto wniosła na tę decyzję skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale została ona oddalona. W efekcie, w nowej uchwale uwzględniono zarzuty podniesione przez wojewodę.

Jak podkreśla Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku uchwała o regulaminie konsultacji społecznych ma na celu doskonalenie procesu partycypacji społecznej w mieście oraz zachęcenie mieszkańców do większego udziału w rozwiązywaniu lokalnych problemów.

– Dzięki niej możliwe będzie także podniesienie jakości kontaktów samorządu z mieszkańcami Białegostoku w zakresie konsultacji społecznych – mówi Tuchliński.

Białystok to nie pierwsze miasto, które przyjęło regulamin konsultacji społecznych. Wcześniej na taki krok zdecydowały się m.in. Łódź, Toruń, Dąbrowa Górnicza, Ustka, Słupsk, czy Gorzów Wielkopolski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.