PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Miasto wręczyło klucze do mieszkania repatriantom z Kazachstanu

  • MN    20 grudnia 2016 - 16:19
Białystok: Miasto wręczyło klucze do mieszkania repatriantom z Kazachstanu
Nowi mieszkańcy Białegostoku pochodzą z Dimitrowki, małej wsi w Kazachstanie. (fot. UM Białystok)

• W Białymstoku zamieszka rodzina repatriantów z Kazachstanu.
• Państwo Ilona i Aleksander Baszyńscy przyjechali z miejscowości Dimitrowka na zaproszenie prezydenta i Rady Miasta Białystok.
• We wtorek, 20 grudnia, otrzymali klucze do mieszkania.
Nowych białostoczan uroczyście przywitał prezydent Białegostoku. Podczas spotkania w Pałacyku Gościnnym państwo Baszyńscy otrzymali klucze do mieszkania przy ul. Żabiej, które wyznaczył im Zarząd Mienia Komunalnego.

– Życzę, aby państwu dobrze mieszkało się w Białymstoku, aby nasze miasto stało się dla was domem i abyście znaleźli tu przyjaciół – mówił prezydent Tadeusz Truskolaski. – Cieszę się, że do nas przyjechaliście, może państwa dzieci zechcą też się u nas osiedlić po studiach? Białystok potrzebuje młodych ludzi, zapraszam.

Ilona i Aleksander Baszyńscy przyjechali do Białegostoku w sobotę, 17 grudnia. Pochodzą z Dimitrowki, małej wsi w Kazachstanie. Mają dwójkę dorosłych dzieci. Obecny na spotkaniu syn Andrzej jest studentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, córka studiowała psychologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

– W imieniu rodziców bardzo dziękuję radnym i prezydentowi Białegostoku, że zechcieli nas tu przyjąć i otoczyć opieką – powiedział Andrzej Baszyński.

Aleksander Baszyński w sierpniu 2014 r. został uznany za osobę polskiego pochodzenia i w listopadzie 2014 roku otrzymał decyzję o przyrzeczeniu wydania wizy wjazdowej w celu repatriacji.

Warunkiem otrzymania takiej wizy było przedstawienie dowodu potwierdzającego zapewnienie w Polsce mieszkania oraz źródła utrzymania. W październiku 2015 r. pan Aleksander zwrócił się do prezydenta Białegostoku z prośbą o udzielenie pomocy w repatriacji.

W konsekwencji Rada Miasta Białystok 20 czerwca 2016 r. podjęła uchwałę w sprawie zapewnienia warunków do osiedlenia się w Białymstoku polskiej rodziny Baszyńskich z Kazachstanu.

Zarząd Mienia Komunalnego wyznaczył rodzinie lokal mieszkalny, a pan Aleksander zostanie zatrudniony w firmie SaMASZ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.