PARTNER PORTALU
 • BGK

Białystok. Radni obniżą sobie diety?

 • pt/pap    17 października 2016 - 12:39
Białystok. Radni obniżą sobie diety?
Białostocka Rada Miasta (fot.bialystok.pl)

• Radni klubów, które mają mniejszość w Radzie Miasta Białystok, chcą obniżenia diet całej radzie.
• To ich reakcja na zmniejszenie, głosami mającego większość klubu radnych PiS, uposażenia prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego.
Na początku października rada obniżyła zarobki prezydenta, który dotąd zarabiał ok. 13 tys. zł brutto miesięcznie, o ok. 3,8 tys. zł. Główny powód, to brak absolutorium. Wniosek złożyli i przegłosowali go radni PiS, którzy są w opozycji do Tadeusza Truskolaskiego. Pozostali radni, z wyjątkiem radnego lewicy, wyszli z sali obrad i w głosowaniu nie uczestniczyli.

Kiedy PiS złożył wniosek o obniżenie pensji prezydenta Białegostoku, klub radnych Tadeusza Truskolaskiego (TT) złożył wniosek o wprowadzenie do porządku obrad trwającej sesji punktu dotyczącego obniżenia również diet radnych.

Uchylone uchwały

Wstrzymanie się od głosu klubu PiS wystarczyło wówczas, by wniosek pod obrady nie trafił.

Teraz został ponowiony, jest w programie najbliższej sesji, zaplanowanej na 24 października. Popierają go wspólnie radni klubu TT i Platformy Obywatelskiej.

Katarzyna Todorczuk (TT) mówiła na poniedziałkowej konferencji prasowej, że w tej kadencji uchwały rady oznaczają tak naprawdę uchwały radnych PiS, bo to "oni decydują, które uchwały są przyjęte i w jakim kształcie".

Jak dodała, w połowie obecnej kadencji trzy razy więcej uchwał zostało w trybie nadzoru uchylonych przez wojewodę podlaskiego, niż w całej poprzedniej kadencji samorządu. "To pokazuje, że rada działa niesprawnie, że sobie nie radzi" - podkreśliła Todorczuk, argumentując wniosek o obniżenie diet.

Propozycja tych radnych, to obniżka proporcjonalna do obniżenia pensji prezydenta, czyli o blisko 30 proc. Byłoby to ok. 500 zł; obecnie dieta to niespełna 1,8 tys. zł. "Obniżając pensję prezydentowi, radni powinni od siebie zacząć tak naprawdę, bo są to dwa organy, które powinny działać w synergii. Rada miasta uchwala uchwały, prezydent je wykonuje" - zauważyła radna.

Pieniądze na place zabaw

Tomasz Janczyło (PO) dodał, że wygospodarowane w ten sposób pieniądze można byłoby przeznaczyć np. na dodatkowe place zabaw w mieście, lub dołożyć do wkładów własnych do unijnych projektów. "Wspólnie bierzemy odpowiedzialność za samorząd, i prezydent i radni, więc wspólnie też dzielmy się tym, co się nie udaje" - apelował.

Karol Masztalerz (TT) zauważył, że nie było dotąd takiego precedensu, iż "rada karze prezydenta" obniżką pensji. Przyznał, że oprócz tych powyższych argumentów, wniosek jest też formą protestu. Mówił, że radni PiS działają w interesie swego klubu i partii i "nie ma to odwzorowania w jakości życia w Białymstoku".

Przewodniczący Rady Miasta Białystok i klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Gromko uważa, że radni, przynajmniej klubu PiS, bardzo dobrze pracują. "Są aktywni na sesji, odbywają dużo spotkań z mieszkańcami, odbudowaliśmy rady osiedli, czyli ten czynnik obywatelski. Tu nie widzę powodu, żeby cokolwiek z dietami robić" - powiedział.

Zaznaczył, że szczegółów propozycji nie zna i póki ich radni PiS nie poznają, nie będzie deklarował, jak zachowają się w głosowaniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.