PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Rady osiedli mogą wrócić

  • PAP/AT    11 kwietnia 2016 - 19:06
Białystok: Rady osiedli mogą wrócić

Rady osiedlowe nie posiadają własnego budżetu, a ich kadencja skończy się wraz z końcem kadencji rady miasta (Białystok, fot.wikipedia.org/Karol Rutkowski

• Po dziesięciu latach przerwy w Białymstoku mogą powstać rady osiedli, jako organy doradcze władz miasta.
• Wybory odbędą się w czerwcu, ale jedynie tam, gdzie mieszkańcy złożą wniosek, z odpowiednią liczbą podpisów, o przeprowadzenie takiego głosowania.
Z pomysłem przywrócenia rad osiedlowych wyszli radni PiS, którzy jeszcze w 2015 roku przygotowali projekt uchwały, która określa zasady i tryb przeprowadzenia wyborów do rad.

Zgodnie z nią, będą one jednak działać jedynie tam, gdzie sami mieszkańcy wykażą się inicjatywą. Do przeprowadzenia wyborów potrzebny jest bowiem wniosek podpisany przez co najmniej 3 proc. mieszkańców danego osiedla, uprawnionych do głosowania w dniu ostatnich wyborów do rady miejskiej.

Miejska Komisja Wyborcza poinformowała na poniedziałkowej (11 kwietnia) konferencji prasowej, że czeka na takie wnioski do 26 kwietnia, a same wybory zostaną przeprowadzone 5 czerwca.

Aby były ważne, również musi wziąć w nich udział co najmniej 3 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania.

W skład rady osiedla wejdzie 15 osób. Do zadań rady będzie należało m.in. reprezentowanie interesów mieszkańców osiedla, zgłaszanie projektów uchwał i stanowisk radzie miasta, zgłaszanie propozycji inwestycyjnych, współpraca z władzami miasta przy organizacji imprez kulturalnych i sportowych, a także wspieranie społecznych inicjatyw mieszkańców.

Rady osiedlowe nie posiadają własnego budżetu, a ich kadencja skończy się wraz z końcem kadencji rady miasta.

Działacze PiS kilka dni temu apelowali do mieszkańców Białegostoku, by zaangażowali się w inicjatywę powołania rad osiedli, bo jak - jak podkreślali - jest to szansa, by mieć wpływ na to, co się dzieje w mieście.

Białymstoku jest 28 osiedli. Ostatnie wybory do rad miały miejsce w 2005 roku (rady skończyły działalność rok później, wraz z zakończeniem kadencji samorządu - red). Obowiązywał wówczas 5-procentowy próg frekwencyjny. W głosowaniu przeprowadzonym na 23 osiedlach, tylko na 7 osiedlach udało się ten próg przekroczyć i rady wybrać.

Od 2006 roku Rada Miasta Białystok nie podejmowała uchwał o wyborach do rad osiedli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.