PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok. Trzy filmy z dofinansowaniem z funduszu filmowego miasta

  • pt/pap    18 października 2016 - 17:00
Białystok. Trzy filmy z dofinansowaniem z funduszu filmowego miasta
Największe dofinansowanie w wysokości 135 tys. zł otrzyma film fabularny skierowany do młodych widzów "Rock and Roll Eddie" (fot.krakow.pl)

• Film dokumentalny oraz dwa fabularne, których akcja będzie się toczyła w Białymstoku, zostaną dofinansowane z pierwszego miejskiego funduszy filmowego - poinformowały władze Białegostoku.
• Do podziału było w sumie 200 tys. zł.
Jak powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, we wtorek rozstrzygnięto konkurs w ramach funduszu filmowego miasta. Zgłoszono do niego w sumie 13 projektów, z czego do drugiego etapu zakwalifikowano dziesięć, a trzy z nich otrzymają miejskie wsparcie.

Jak ocenił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, udało się wybrać projekty, które będą promowały miasto. Dodał, że jednym z warunków przyznania dofinansowania było to, żeby akcja filmu rozgrywała się właśnie w Białymstoku.

Największe dofinansowanie w wysokości 135 tys. zł otrzyma film fabularny skierowany do młodych widzów "Rock and Roll Eddie" w reżyserii Tomasza Szafrańskiego. Rudnicki mówił, że cały film będzie kręcony w Białymstoku. Nie zdradził szczegółów scenariusza. Powiedział tylko, że jest bardzo ciekawy, a film "ma wartką akcję".

Kolejnym projektem, który otrzyma 35 tys. zł dofinansowania, jest film lokalnego twórcy Bartka Tryzny "Czarna Dama". Rudnicki powiedział, że scenariusz filmu oparty jest o postać przedwojennego białostockiego detektywa Parso. Dodał, że twórcy chcą odtworzyć w filmie Białystok lat 20. ubiegłego wieku.

Dofinansowanie w wysokości 30 tys. zł otrzyma też film dokumentalny w reżyserii Leszka Staronia "17 dni, które zadecydowały o Polsce". To historia - jak informuje miasto - wpisująca Białystok w proces kształtowania się polskiej państwowości w 1920 roku. Film ma podkreślić rolę Józefa Piłsudskiego - honorowego obywatela miasta - w walce o wschodnie granice.

Rudnicki powiedział, że obecnie będą podpisywane umowy z twórcami. Filmy mają powstać do końca 2017 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.