PARTNER PORTALU
 • BGK

Biblioteka Śląska wyłoniła zwycięzców konkursu na przykład paplaniny

 • pt/pap    1 marca 2017 - 11:27
Biblioteka Śląska wyłoniła zwycięzców konkursu na przykład paplaniny
Zjawisko czczej gadaniny panoszy się coraz bardziej. Słyszymy to w wypowiedziach polityków, urzędników, w mediach i w mowie potocznej (fot.fotolia)

• "Kucharka zrobiła deser" – rozwinięcie tego prostego zdania w formie paplaniny zwyciężyło w konkursie organizowanym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
• Przykłady "paplaniny" słyszymy w wypowiedziach polityków, urzędników, w mediach i w mowie potocznej.
Zabawa polegała na wymyśleniu zdania w dwóch wersjach - poprawnej językowo oraz w formie paplaniny. Konkurs miał zwrócić uwagę na problem mowy pozbawionej sensu.

Najlepsza okazała się propozycja Beaty Przybyłowskiej. Jej proste zdanie "Kucharka zrobiła deser" w formie "waty słownej" brzmi: "Pracownica sekcji kuchennej placówki gastronomicznej aktywnie zaangażowała się w proces planowania, organizowania i realizowania zadania docelowego, jakim było wykonanie modułu finalnego stanowiącego komponent uzupełniający posiłki (w tekstach dodatkowych dla celów praktycznych zwanego dalej obiadem), tj. deseru".

Nagrodzono również dwóch innych autorów - Urszulę Karczewską i Jarosława Kapsę. Pani Urszula zaproponowała zdanie: "W marcu przy głównym wejściu do budynku pojawią się 2 nowe donice z cyprysami wiecznie zielonymi" w wersji niezwykle rozbudowanej paplaniny, liczącej ponad 400 wyrazów.

Z kolei pan Jarosław zdanie: "Tworzy się Biuro Ochrony Rządu w celu ochrony osób, wymienionych w ustawie, ważnych dla funkcjonowania państwa" rozwinął tak: "To zbyt daleko posunięta, złośliwa sugestia, że ilość ostatnich wypadków, w tym powodujących tygodniowy pobyt Premiera RP w szpitalu, świadczy jakoby BOR nieskutecznie realizował zadanie ochrony osób; ochronę rozumieć należy szerzej nie tylko jako ochronę dobrostanu fizycznego osoby chronionej, lecz także troskę o jej dobrostan psychiczny, zgodnie ustawą: respektujący ich godność ludzką i ich prawa człowieka".

Laureaci otrzymają nagrody książkowe i tytuł Lubownika Języka Ojczystego. Przyznano także wyróżnienia specjalne.

W ocenie pracowników śląskiej książnicy, zwycięzcy konkursu wykazali się nie tylko dużym poczuciem humoru, ale i niebywałą sprawnością językową.

Konkurs miał zwrócić uwagę na problem mowy pozbawionej sensu, określanej m.in. wodolejstwem, biciem piany, "tere-fere", paplaniną czy "watą słowną". Jak podkreślali bibliotekarze, zjawisko czczej gadaniny panoszy się coraz bardziej. Słyszymy to w wypowiedziach polityków, urzędników, w mediach i w mowie potocznej.

Jak powiedziała Aneta Satława z Biblioteki Śląskiej, choć tegoroczne zadanie okazało się dla czytelników trudne, wiele telefonów i maili z pytaniami świadczyło o dużym zainteresowaniu.

Ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego. Co roku Biblioteka Śląska stara się go uczcić proponując swoim czytelnikom wspólną zabawę językową.

W 2013 r. książnica zaproponowała akcję "Ocalimy od zapomnienia", polegającą na zebraniu zapomnianych oraz rzadko używanych polskich wyrazów. Ubiegłoroczny konkurs skupił się na najmniej lubianych, niechcianych słowach. Zwycięzcami w głosowaniu okazały się "konkubina" i "konkubent".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.