PARTNER PORTALU
  • BGK

Biblioteka w Piekarach Śląskich z certyfikatem

  • Anna Trojanowska    20 lutego 2012 - 16:26
Biblioteka w Piekarach Śląskich z certyfikatem

Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich dołączyła do grona instytucji wyróżnionych Certyfikatem Jakości, przyznawanym przez warszawskie Centrum Aktywności Lokalnej.
Piekarska książnica to druga w Polsce biblioteka doceniona za szczególny wkład w budowanie środowiska lokalnego. Oficjalne wręczenie certyfikatu odbędzie się w najbliższy czwartek, na sesji Rady Miasta Piekary Śląskie (zabierz głos/oceń prezydenta).

– To dla nas wyróżnienie najcenniejsze z cennych, gdyż oficjalnie potwierdza to, co jest istotą naszego działania: praca na rzecz aktywizacji środowiska lokalnego – mówiła Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektorka piekarskiej biblioteki.

– Dla mnie to jedna z najlepszych bibliotek na Śląsku, nie byłem zaskoczony na wieść, że otrzymała certyfikat. Chciałbym bardzo podkreślić niekonwencjonalność działania i różnorodność realizowanych w bibliotece projektów - powiedział profesor Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej.

Jak dodał Mliscki w Piekarach Śląskich wszyscy już wiedzą, że nowoczesna biblioteka to nie tylko wypożyczanie książek. Właściwie trudno wymienić grupy społeczne, dla których bibliotekarze nie przygotowywali specjalnych projektów. Kursy komputerowe dla pokolenia 55+, lekcje czytania dla młodzieży, lekcje słuchania muzyki poważnej, wernisaże prac malarskich i fotografii, warsztaty taneczne i „Przepis na biznes” – projekt adresowany do absolwentów, poszukujących pracy i bezrobotnych. A oprócz tego projekt „Cztery łapy”, pomagający zwierzętom przetrwać zimę. – Zebraliśmy 210 ton karmy i 55 pledów, które przydadzą się potrzebującym zwierzakom.

– Oczywiście, poza tym, organizujemy wiele imprez ściśle związanych z naszą podstawową działalnością – wyjaśnia Zawalska-Hawel. W ostatnich kilku latach w piekarskiej bibliotece pojawili się prawie wszyscy czołowi polscy pisarze – od Andrzeja Stasiuka, przez Jerzego Sosnowskiego, Mariusza Sieniewicza i Wojciecha Kuczoka po Marka Bieńczyka. Kilku z nich stale współpracuje z biblioteką – jak krakowski poeta Wojciech Bonowicz, który prowadził warsztaty poetyckie dla młodzieży, brał udział w panelach dyskusyjnych i projektach, realizowanych przez bibliotekarzy.

Działalność biblioteki została już potwierdzona kilkoma prestiżowymi wyróżnieniami – nagrodą w konkursie „Dom z wyższą kulturą” za projekt „Senior z kl@asą”, czy nagrodą w konkursie „Rozegraj Unię”, zorganizowanym przez Fundację Civis Polonus i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Nagrodzona została także Aleksandra Zawalska-Hawel, która otrzymała tytuł „Najbardziej Kreatywnego Dyrektora Instytucji Kultury za 2010 rok”.

Przyznając bibliotece Certyfikat Jakości Centrum Aktywności Lokalnej brało pod uwagę takie kryteria, jak funkcjonowanie instytucji na różnych polach (bez zawężania swojej aktywności do jednej grupy celowej), zorganizowany wolontariat, pracę metodą projektów, czy budowanie grup obywatelskich i samopomocowych. – Uzyskanie certyfikatu jest znakomitą okazją do nawiązania współpracy z Ośrodkami Certyfikowanymi w kraju, być może ktoś skorzysta z naszych rozwiązań, albo my sięgniemy po czyjś sprawdzony przepis – tłumaczy dyrektorka piekarskiej biblioteki.

Póki co, bibliotekarze nawiązali kontakt z innymi bibliotekami na świecie. Piekarska MBP została uczestnikiem programu Sister Libraries, realizowanego przez międzynarodową organizację europejskich bibliotek publicznych NAPLE Forum. Z bibliotekami w Hiszpanii, Chorwacji, Finlandii i na Wyspach Kanaryjskich będą wymieniać się doświadczeniami i realizować wspólne projekty.

 Certyfikat Jakości piekarscy bibliotekarze odbiorą – z rąk Teresy Jankowskiej, członkini zarządu Centrum Aktywności Lokalnej – na sesji Rady Miasta w Piekarach Śląskich, 23. lutego. Swoją obecność zapowiedzieli też prof. dr hab. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej oraz Jacek Wojnarowski, reprezentujący Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Certyfikaty przyznawane na okres 5-ciu lat, po tym okresie biblioteka może ubiegać się o ponowną certyfikację.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.