PARTNER PORTALU
 • BGK

Biskupi apelują o zapisy na Światowe Dni Młodzieży

 • PAP    2 maja 2016 - 17:51
Biskupi apelują o zapisy na Światowe Dni Młodzieży
Główne obchody ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie. (Fot. : www.krakow2016.com).

• Do tej pory udział w ŚDM zadeklarowało blisko 200 tysięcy młodych Polaków.
• Biskupi namawiają, by nie czekać ze zgłoszeniami do ostatniego momentu.
• Wcześniejsze zgłoszenia ułatwią wcześniejsze określenie liczby uczestników wydarzeń, a także ich przygotowanie i zabezpieczenie.
O nieodkładanie na ostatnią chwilę zapisów na centralne obchody Światowych Dni Młodzieży zaapelował w poniedziałek (2.05) do polskiej młodzieży sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Dodał, że pozwoli to organizatorom przygotować się na odpowiednią liczbę uczestników.

- Cieszylibyśmy się, gdyby te zgłoszenia już napływały teraz, abyśmy mogli szacunkowo określić liczbę uczestników tych wydarzeń centralnych, by odpowiednio się przygotować i zabezpieczyć – powiedział biskup podczas konferencji na Jasnej Górze, gdzie m.in. o ŚDM rozmawiali w poniedziałek hierarchowie kościelni zebrani na Radzie Biskupów Diecezjalnych. I choć dotychczas na centralne uroczystości ŚDM zapisało się ok. 180 tys. młodych z Polski, szacunki organizatorów są dużo większe.

Kalendarium wydarzeń podczas Światowych Dni Młodzieży -  czytaj tutaj.

Rejestracja jest zdaniem biskupa szczególnie ważna także ze względu na kwestie bezpieczeństwa uczestników ŚDM. Biskup Miziński zapewnił, że wszystkie dotychczasowe prace przebiegają zgodnie z planem.

„Stosunkowo niewielkiej liczby" zapisanych do tej pory nie można zdaniem biskupa Mizińskiego odbierać jako braku zainteresowania ze strony polskiej młodzieży.

- Obserwując poszczególne, wcześniejsze ŚDM, młodzież danego kraju zawsze zgłaszała się później i nie wszyscy się zgłaszali. To jest właśnie ta kwestia, że rejestruje się jakaś część, zwykle to była jedna trzecia tych, którzy potem uczestniczyli bez rejestracji – wskazał sekretarz.

Przykładem zaangażowania się polskiej młodzieży w ŚDM jest w ocenie sekretarza KEP liczba zgłoszonych już wolontariuszy – ponad 20 tys. Ich rejestracja pierwotnie miała się zakończyć w marcu, ale została przedłużona do końca kwietnia, a teraz jeszcze o kolejny miesiąc – do końca maja.

O przedłużonej rekrutacji wolontariuszy na ŚDM w Warszawie czytaj tutaj. 

Główne obchody ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie. Kilka wcześniejszych dni zagraniczni pielgrzymi spędzą w poszczególnych diecezjach. Według przekazanych na konferencji danych, dotychczas pobyt swój potwierdziło ponad 130 tys. młodych z zagranicy.

Z kolei do udziału w ŚDM w Krakowie do tej pory – wg rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Pawła Rytla-Andrianika – chęć zgłosiło już ponad 577 tys. osób z ponad 180 krajów.

Lipcowe ŚDM oraz wizyta papieża z tej okazji to m.in. tematy tegorocznej Rady Biskupów Diecezjalnych, która w poniedziałek – w przededniu uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, jednego z najważniejszych świąt w ciągu roku – obradowała na Jasnej Górze.

Nawiązując do rozmów biskupów metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz powiedział dziennikarzom, że hierarchowie m.in. pozytywnie oceniają dotychczasową współpracę ze stroną świecką.

- Współpraca jest dobra, pozytywna, jest dużo otwarcie władz centralnych, ale także samorządowych, nie narzekamy. Zwłaszcza, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zabezpieczenie sanitarne, to właśnie jest bardzo ważne, a to biorą na siebie właśnie władze miejscowe – wskazał kardynał.

Światowe Dni Młodzieży, w których udział weźmie papież Franciszek, odbywać się będą od 26 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

Papież będzie w nich brał udział od 27 do 31 lipca. Podczas pobytu w Polsce Franciszek odwiedzi także m.in. Częstochowę, gdzie 28 lipca odprawi mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Olo, 2016-05-05 14:10:33

  Do Jozue: przeciez te dzialki to wlasnosc Wieliczki, ktora od poczatku byla jedynym podmiotem oferujacym takie pole. Dlaczego Krakow nie dal innej propozycji poza bloniami?
 • Jozue, 2016-05-04 08:06:31

  No niestety kościół zaliczył poważne wtopy - po pierwsze bierze koło 400 zł od pielgrzymów za noclegi, ale babciom-emerytkom które ich przyjmą - ANI GROSZA. Nawet paru złotych za prąd i wodę poskapili. Po drugie upór przy lokalizacji imprezy w Brzegach, gdzie są same zagrożenia. Jak dla mnie niczym... innym niż spekulacjami na tamtejszych działkach tego się nie da wytłumaczyć.  rozwiń
 • napoczęty bez grzechu, 2016-05-03 05:54:41

  To będzie świetny biznes sakralny !