PARTNER PORTALU
 • BGK

Budowa linii 400 kV Kozienice – Ołtarzew: Będą protesty i blokada drogi

 • AW    9 sierpnia 2016 - 16:14
Budowa linii 400 kV Kozienice – Ołtarzew: Będą protesty i blokada drogi
Dla mieszkańców nowy "stary" wariant linii 400 kV Kozienice – Ołtarzew oznacza, że słupy wysokiego napięcia staną znacznie bliżej ich domów (fot.fotolia)

• Skandaliczną i niezrozumiałą nazywają mieszkańcy mazowieckich gmin decyzję zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych o zmianie oficjalnie uzgodnionego społecznie przebiegu linii 400 kV Kozienice – Ołtarzew.
• Stowarzyszenia, komitety oraz mieszkańcy Zachodniego Mazowsza (gminy Tarczyn, Jaktorowa, Radziejowic, Żabiej Woli, Grodziska Mazowieckiego) zapowiadają w proteście wiec i blokowanie drogi.
• Protestujący zarzucają pełnomocnikowi rządu d/s energetyki oraz prezesowi PSE wybór wariantu budowy linii który chroni krajobraz, ale nie ludzi.
O powrocie do wariantu przebiegu linii 400 kV, zgodnego z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego Mazowsza, a nie jak wcześniej uzgodniono wzdłuż autostrady A2 i drogi krajowej nr 50 mieszkańcy gmin Tarczyn, Jaktorowa, Radziejowic, Żabiej Woli, Grodziska Mazowieckiego dowiedzieli się z krótkiego komunikatu Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Dla mieszkańców wspomnianych gmin oznacza to, że słupy wysokiego napięcia staną znacznie bliżej ich domów. A na to zgodzić się nie chcą.

- Pełnomocnik rządu d/s energetyki Piotr Naimski oraz prezes PSE Eryk Kłossowski pomimo wcześniejszych formalnych zapewnień o zasadności wyboru trasy linii najwyższego napięcia 400kV wzdłuż drogi krajowej DK50 i A2 (taki korytarz ciągami komunikacyjnymi to najmniej uciążliwa społecznie alternatywa, co potwierdziło gremium 5 niezależnych ekspertów w Analizie Wielokryterialnej) zmienili w zeszłym tygodniu decyzję ku zaskoczeniu mieszkańców gmin Mazowsza Zachodniego oraz wszystkich innych zainteresowanych stron - m.in. samorządowców, wykonawcy – podkreślają protestujący.

Przypominają, że już w 2015 r. ogromne protesty społeczne wywołały zapisy w Wojewódzkim Planie Zagospodarowania Przestrzennego (WPZP) pozwalające na to, by w pobliżu domostw przebiegała linia 400 kV, „która jest bardzo szkodliwa i uciążliwa dla zdrowia ludzi i zwierząt, niszczy piękny krajobraz i środowisko naturalne”. Dlatego też w maju br. po konsultacjach, dyskusjach i analizach wybrano z pięciu wariantów ten najmniej szkodliwy wzdłuż DK50 i A2. Dodają, że nie dalej jak w czerwcu, minister Piotr Naimski zapewniał, że wybrana tak trasa nie podlega dalszym negocjacjom i zostanie zrealizowana. Teraz okazuje się, że wraca się do trasy po terenach mocno zurbanizowanych zgodnie z WPZP.

Dlatego też mieszkańcy zapowiadają dalsze akcje protestacyjne. 11 sierpnia odbędzie się więc protestacyjny w centrum gminy Jaktorów. Dzień później, 12 sierpnia w godz. 15.30-20 zaplanowano blokadę trasy katowickiej – na wysokości miejscowości Oddział.

Jak podkreśla rząd, budowa linii 400 kV Kozienice – Ołtarzew jest niezbędna z punktu widzenia zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa dostaw energii dla aglomeracji warszawskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • DK 50, 2016-08-29 05:41:07

  W pelni popieram mieszkancow ktorzy walcza z budową tego straszydla nad ich glowami!! Nie zgadzam sie jednak aby przerzucac zgnile jablka do sasiadow. Jestem mieszkancem miejscowosci przy dk 50 mam rowniez kilkunastu nowo zamieszkalych sasiadow nad ktorych głowami powstalaby linia w alternatywnej... wersji - rowniez nad moją ok 120m.- dom wybudowalismy przy pomocy kredytow w 2010 r. I nie zdecydowalibysmy sie na zakup wiedzac o inwestycji Cos co dla jednych jest sukcesem dla innych oznacza porazke!. Niezalezni eksperci moga nas zatem pocalowac w ... Linia powinna przebiegac pod ziemią wzdluz tras szybkiego ruchu.  rozwiń
 • AS, 2016-08-24 14:44:33

  Do Tyr: Jaki obiektywizm? Polityka dobrej zmiany. Zamiast słuchać siły argumentacji i merytorycznych analiz, słuchają argumentów siły gmin, które NIE UCZESTNICZYŁY w dialogu społecznym i w pracach Grupy Roboczej. 16. maja podjęto decyzję o wyborze wariantu DK50A2, którą potwierdził oficjalnie minist...er Naimski (odsyłam do komunikatów z maja br. Proszę uważnie i ze zrozumieniem przeczytać ich treści, a dopiero potem szkalować innych.  rozwiń
 • Tyr, 2016-08-20 01:36:32

  Dk50 to nie był uzgodniony korytarz.To podstęp prawdopodobnie z Jaktorowa. Żyrardów został skandalicznie wmanipulowany,ale inwrstor się zorientował i ostatecznie zatwierdził społeczny wariant zgodny z planem od 2007 roku. Brawo dla inwestora za obiektywizm.