PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski 2018: w Lublinie pod głosowanie trafi 120 projektów

  • PAP/MIW    22 lipca 2017 - 11:42
Budżet obywatelski 2018: w Lublinie pod głosowanie trafi 120 projektów
Większość zgłoszonych projektów dotyczy inwestycji w poprawę infrastruktury. (fot. www.lublin.eu)

W czwartej edycji budżetu obywatelskiego w Lublinie pod głosowanie trafi 120 projektów zgłoszonych przez mieszkańców. Do wydania jest 15 mln zł. W głosowaniu, które odbędzie się jesienią, będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek.
• Do czwartej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy Lublina zgłosili w sumie 157 projektów, na łączną kwotę ponad 76 mln zł.

• Większość zgłoszonych projektów dotyczy inwestycji w poprawę infrastruktury. Wiele zgłoszeń to programy organizowania różnych zajęć sportowych dla dzieci i dorosłych

• - To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na realizację takiego programu partycypacji społecznej - zaznaczył Żuk.

 

- To, co trzeba podkreślić, to jest duża dojrzałość tych projektów; są one bardzo przemyślne, coraz bliższe rzeczywistych wartości kosztorysowych, trafiają w potrzeby mieszkańców. Niektóre znakomicie wkomponowują się w naszą strategię i planowane inwestycje w mieście - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Wszystkie zgłoszone projekty zostały poddane ocenie formalnej, w trakcie której brano pod uwagę, czy zgłoszone pomysły należą do zadań własnych gminy albo powiatu, czy są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego oraz to, czy inwestycje są planowane na terenach należących do Gminy Lublin. Odrzucone zostały te, które nie spełniły tych kryteriów. Część projektów oceniona pozytywnie będzie możliwa do realizacji po ich modyfikacji.

Czytaj : Budżety obywatelskie. Oto raport cen najpopularniejszych projektów

Większość zgłoszonych projektów dotyczy inwestycji w poprawę infrastruktury - remonty dróg, chodników, placów, skwerów, budowy miejsc parkingowych, ale też instalacji oświetlenia ulicznego, budowy stacji rowerowych, budowy placów zabaw i siłowni na świeżym powietrzu. Wiele zgłoszeń to programy organizowania różnych zajęć sportowych dla dzieci i dorosłych, np. gry w koszykówkę. Jest też m.in. projekt utworzenia kawiarenki językowej, w której każdy chętny będzie mógł szlifować swoje umiejętności porozumiewania się w obcym języku.

Głosowanie w czwartej decyzji budżetu obywatelskiego przeprowadzone zostanie od 25 września do 10 października. Głosować będzie można za pośrednictwem specjalnej strony internetowej, natomiast głos w formie papierowej trzeba będzie oddać osobiście w wyznaczonych punktach. Uprawnieni są wszyscy mieszkańcy Lublina, niezależnie od wieku. Osoby niepełnoletnie będą głosowały za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.

Pieniądze się nie zmieniły, ale zasady - tak 

W czwartej edycji budżetu obywatelskiego w Lublinie - po konsultacjach mieszkańcami - wprowadzono kilka zmian. Kwota do wydania jest taka sama jak poprzednio - 15 mln zł, ale zmieniły się zasady jej rozdysponowania. Na projekty małe przeznaczono 9 mln zł, a na duże 6 mln zł. Poprzednio było 8 mln zł na małe i 7 mln zł - na duże.

Czytaj : Budżety obywatelskie w Polsce: gdzie mogą głosować nieletni?

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.