PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski. Gdańsk, Gdynia i Sopot głosują na najlepsze projekty

  • JL    12 września 2016 - 06:06
Budżet obywatelski. Gdańsk, Gdynia i Sopot głosują na najlepsze projekty
Mieszkańcy Gdańska, Gdyni i Sopotu głosują na najlepsze projekty do zrealizowania z budżetu obywatelskiego. Fot. Pixabay.com

• Gdańszczanie od 12 do 25 września po raz czwarty wybiorą z 254 propozycji najciekawsze projekty do zrealizowania z pieniędzy budżetu obywatelskiego.
• Gdańsk ma 12,5 mln zł na budżet obywatelski. 10 mln zł pójdzie na projekty dzielnicowe, a 2,5 mln na ogólnomiejskie.
• Pierwszy raz w tym roku głosowanie w tym samym terminie odbywa się także w m.in. w Gdyni, Sopocie i w Rumii.
Uprawnionymi do udziału w konsultacjach społecznych są mieszkańcy Gdańska, którzy w dniu rozpoczęcia konsultacji (1 kwietnia 2016 r.) ukończyli 16 lat i byli zameldowani na pobyt stały lub czasowy w Gdańsku lub wpisani do stałego rejestru wyborców.

Głosowanie odbywa się wyłącznie elektroniczne, jednorazowo, nie ma możliwości ponownego dostępu do systemu elektronicznego. Głosujący ma do dyspozycji pięć głosów na projekty dzielnicowe i jeden głos na projekt ogólnomiejski. Głosować można na projekty w dowolnej dzielnicy. Wszystkie pięć głosów można przekazać na wybrany projekt lub po jednym lub więcej głosów na projekty różne.

Głosować można samodzielnie przez internet lub w punktach konsultacyjnych, które są w wybranych szkołach, większości filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w dwóch Zespołach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W głosowaniu w punktach pośredniczy konsultant, który ma możliwość aktywacji procesu głosowania bez podawania adresu e-mail lub numeru telefonu komórkowego.

Wyniki głosowania ogłoszone zostaną do 28 września 2016 roku, a realizacja wygranych projektów odbędzie się w roku 2017.

W tym roku po raz pierwszy głosowanie w tym samym terminie odbywa się nie tylko w Gdańsku, ale także w m.in. w Gdyni ( do wyboru 141 projektów, budżet wynosi ponad 5,2 mln zł), Sopocie ( budżet wynosi 4 mln zł) i w Rumii (1,5 mln zł). To część porozumienia metropolitalnego, które w kolejnych latach będzie rozwijane na rzecz jak najszerszej współpracy miast zrzeszonych w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • JMS, 2016-09-12 23:25:18

    Już wkrótce przy pomocy tego śmiesznego instrumentu jakim jest głosowanie ustalać się będzie które chodniki mają być sprzątane, a które nie. To może lepiej wynająć papugę do losowania karteczek!