PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski Łodzi na 2017 r.: 76 proc. wniosków na tak

  • pap    29 lipca 2016 - 14:38
Budżet obywatelski Łodzi na 2017 r.: 76 proc. wniosków na tak
Tradycyjnie wiele projektów dotyczy naprawy lub budowy chodników

Komisja łódzkiej Rady Miejskiej zaakceptowała 76 proc. wniosków złożonych przez mieszkańców Łodzi do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego (BO). Pełna lista ponad tysiąca projektów, na które łodzianie zagłosują jesienią, będzie opublikowana do końca sierpnia.
"Kończymy pracę doraźnej komisji ds. budżetu obywatelskiego, związaną z rozpatrywaniem wniosków łodzian do BO. Rozpatrzyliśmy 1572 wnioski, z czego akceptację zyskało 76 proc.; zostały przyjęte zarówno przez komisję, jak i odpowiednie wydziały magistratu" - powiedział przewodniczący komisji Bogusław Hubert.

Odrzucono 24 proc. wniosków, które nie będą poddane pod głosowanie. Wśród 380 wniosków zaopiniowanych negatywnie znalazły się także te, które na etapie procedowania wycofali sami mieszkańcy. Czasami komisja przyjmowała wnioski, które miały negatywne opinie rozpatrujących je pod względem merytorycznym wydziałów magistratu.

"Ocaliliśmy m.in. wniosek na 100 tys. zł, który zakłada dodatkową regulację obszarowego systemu sterowania ruchem drogowym. Wniosek był negatywnie zaopiniowany przez Zarząd Dróg i Transportu. Jednak zdaniem mieszkańców, system ten nie działa prawidłowo i wymaga dopracowania; przychyliliśmy się do ich opinii" - podkreśliła radna Magdalena Moskwa-Wodnicka.

Od maja komisja odbyła 16 posiedzeń. Zdaniem radnych, brało w nich udział więcej mieszkańców Łodzi niż w latach poprzednich.

Jak zaznaczyła radna Monika Malinowska-Olszowy, najwięcej wniosków związanych było z rekultywacją zieleni miejskiej, modernizacją ulic, chodników, remontami szkół i przedszkoli. Nie zabrakło wniosków dotyczących ochrony zwierząt, hodowli zagrożonych gatunków w łódzkim Ogrodzie Zoologicznym czy postulatów poszerzenia oferty Łódzkiego Roweru Miejskiego.

Wśród najoryginalniejszych propozycji wymieniano budowę platformy relaksacyjno-widokowej na wzór statku międzygwiezdnego z filmu "Star Trek", czy tężni solankowych w parkach.

Na budżet obywatelski na rok 2017 zarezerwowano w Łodzi 40 mln zł, z czego 9,95 mln zł zostanie przeznaczone na projekty ogólnołódzkie, a ponad 30 mln zł zostanie rozdzielone pomiędzy 36 osiedli.

Na zadania, które zostały zaakceptowane przez komisję radnych, łodzianie będą mogli zagłosować - w formie papierowej lub elektronicznej - na przełomie września i października. Zadania, które uzyskały największą liczbę głosów i zmieściły się w limicie środków przeznaczonych na budżet obywatelski, będą zrealizowane w 2017 r.

W poprzedniej edycji BO, który również wynosił 40 mln zł, łodzianie zgłosili ok. 600 projektów, z których do realizacji wybrano 87. Najwięcej głosów zdobyły projekty związane z zielenią miejską, m.in. rewitalizacja Parku Julianowskiego, odnowa Stawów Jana i Stawów Stefańskiego, rewitalizacja Uroczyska Lublinek czy poprawa komfortu zwiedzania łódzkiego ZOO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.