PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski Łomży na 2018 rok rozstrzygnięty

  • aw/PAP    23 października 2017 - 19:36
Budżet obywatelski Łomży na 2018 rok rozstrzygnięty
Nowością w Łomży jest pula 100 tys. zł w - głosowanym po raz pierwszy - młodzieżowym budżecie obywatelskim (fot.lomza.pl)

Osiem projektów znalazło się na liście do sfinansowania w ramach budżetu obywatelskiego Łomży (Podlaskie) na 2018 rok. Łączna ich wartość sięga 1,5 mln zł. Jeśli prezydentowi miasta uda się zwiększyć pulę pieniędzy, sfinansowane zostaną jeszcze trzy projekty.
• W poniedziałek (23 października) ogłoszone zostały wyniki głosowania na 26 projektów.

• W sumie oddano na nie ponad 15,5 tys. głosów; maksymalnie można wybrać 3 projekty.

Dla potrzeb zgłaszanych pomysłów, miasto zostało podzielone na trzy strefy, z których każda otrzymała czwartą część zaplanowanej kwoty. Pozostała jedna czwarta stanowi rezerwę, która ma być rozdzielona przez zespół koordynujący ten budżet.

Jak poinformował Łukasz Czech z łomżyńskiego magistratu, na razie podzielono 1,5 mln zł na osiem projektów, które otrzymały najwięcej głosów. To przede wszystkim budowa dróg, ścieżek rowerowych, miejsc postojowych i chodników.

Wśród projektów, które miały zbyt mało głosów i nie zostaną sfinansowane z budżetu obywatelskiego na 2018 rok, jest np. "Rozćwierkana Łomża", czyli projekt montażu budek lęgowych dla ptaków śpiewających, siłownia fitness czy artystyczna elewacja jednego z bloków.

Łukasz Czech dodał, że być może uda się sfinansować jeszcze trzy projekty z kolejnymi najlepszymi wynikami w głosowaniu (po jednym z każdej strefy). Wszystko zależy od tego, czy prezydentowi miasta uda się przekonać radnych, by budżet obywatelski na 2018 rok sięgnął 2 mln zł.

Nowością w Łomży jest pula 100 tys. zł w - głosowanym po raz pierwszy - młodzieżowym budżecie obywatelskim. Mogły to być pomysły dotyczące młodzieży, ale też i tzw. projekty miękkie o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

Projekty zgłoszono trzy, ale pieniędzy starczy na dwa. Czech zaznaczył, że będą prowadzone rozmowy z autorami wszystkich tych propozycji, by można było obniżyć ich wartość i zrealizować jednak wszystkie trzy pomysły.

To piąta edycja budżetu obywatelskiego w Łomży; w dotychczasowych mieszkańcy zdecydowali o podziale w sumie ponad 3 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.