PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski w Częstochowie: ponad 600 propozycji mieszkańców

  • PAP/MIW    5 sierpnia 2016 - 14:21
Budżet obywatelski w Częstochowie: ponad 600 propozycji mieszkańców
Czy w Częstochowie odbędzie się dzień miłośników "Gwiezdnych wojen"? (fot. youtube.pl)

• W Częstochowie mieszkańcy zgłosili do budżetu obywatelskiego łącznie ponad 600 pomysłów.
• Wśród nich są badania przesiewowe mieszkańców, budowa tężni solankowej, plaży w centrum miasta i krytego lodowiska.
• Na zadania z budżetu obywatelskiego lokalne władze przeznaczą w przyszłym roku ponad 6 mln zł.
Właśnie zakończyło się przyjmowanie wniosków z propozycjami. Głosowanie nad nimi odbędzie się w październiku. 

Wnioski mieszkańców były przyjmowane od 3 czerwca. Pierwsze formularze złożone w elektronicznym generatorze wpłynęły tego samego dnia, kilka minut po północy, ostatni złożono 1 sierpnia przed północą.

Jak poinformowali przedstawiciele częstochowskiego magistratu, podobnie jak w poprzednich edycjach, pomysły mieszkańców dotyczą wszystkich obszarów życia miasta: zdrowia, edukacji, infrastruktury miejskiej, sportu i ochrony środowiska.

Czytaj też: Prezydent Krakowa rozstrzygnął kontrowersje wokół budżetu obywatelskiego

Wnioskodawcy chcą, by z budżetu obywatelskiego miasto sfinansowało m.in. badania przesiewowe mieszkańców, budowę tężni solankowej, parku linowego, plaży w centrum miasta i krytego lodowiska. Wśród pomysłów pojawiły się zadania wspierające częstochowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt, czy pomoc dzikim ptakom, żyjącym w mieście.

W opinii części mieszkańców, dla których priorytetem jest troska o kondycję fizyczną, miasto powinno sfinansować zajęcia taneczne z nordic walking i zumby, czy jogę na świeżym powietrzu. W ramach budżetu obywatelskiego będzie można również zagłosować na warsztaty dla rodziców i akcje wspierania rodzicielstwa zastępczego. Jeden z pomysłów zakłada zorganizowanie w Częstochowie dnia miłośników "Gwiezdnych wojen".

Czytaj też: Budżety obywatelskie. Oto raport cen najpopularniejszych projektów

Lista wszystkich zadań, które pozytywnie przeszły weryfikacje formalnoprawną zostanie opublikowana 23 września na stronie www.konsultacje.czestochowa.pl. Głosowanie, które poprzedzą spotkania z mieszkańcami we wszystkich dzielnicach potrwa od 22 do 30 października.

Zgodnie z uchwałą częstochowskich radnych, kwota przeznaczona na budżet obywatelski stanowi 1,1 proc. dochodów własnych budżetu miasta. W tym roku byłaby to kwota 6,35 mln zł, czyli mniejsza niż ubiegłym, co wynika z mniejszych, zakładanych tegorocznych dochodów miasta.

W związku z tym, w poddanym pod głosowanie projekcie uchwały, został wprowadzony dodatkowy zapis, że środki przeznaczone na budżet obywatelski nie mogą być niższe niż przeznaczone na ten cel w roku ubiegłym czyli 6,6 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.