PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski w praktyce. Oni pokazują, że się sprawdza

  • AW    15 grudnia 2017 - 16:40
Budżet obywatelski w praktyce. Oni pokazują, że się sprawdza
Wśród nich znalazły się projekty, które uzyskały poparcie prawie 75 proc. głosujących, jak choćby plaża w Chomęcicach wybrana przez mieszkańców gminy Komorniki (fot.:aglomeracja.poznan.pl)

Wyniki najnowszego raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań potwierdzają fenomen popularności budżetów obywatelskich w stolicy Wielkopolski i w podpoznańskich gminach.
• W krótkim okresie czasu budżety obywatelskie upowszechniły się w większości samorządów Metropolii Poznań.

• Metropolitalne samorządy oddają do decyzji mieszkańców już prawie 25 mln zł, a ci wykorzystują je by poprawić standardy swojej najbliższej okolicy.

• Wśród wybranych projektów nie zabrakło jednak niespodzianek.

Obecnie w 13 samorządach umożliwiających mieszkańcom wybór projektów w głosowaniu mieszka już ponad 876 tys. obywateli aglomeracji. Uaktywniają się lokalni liderzy przygotowujący propozycje projektów.

Gdzie największa frekwencja, a gdzie najwięcej pomysłów?

W 2017 roku wnioskodawcy zgłosili aż 556 projektów, z których 115 wybrano do realizacji. Rośnie także liczba mieszkańców uczestniczących w głosowaniu. W tym roku głos oddało 94 508 osób, czyli 10,8 proc. mieszkańców gmin organizujących budżety obywatelskie.

Rekordową frekwencję na poziomie 46 proc. uprawnionych udało się uzyskać w 2016 roku w gminie Kostrzyn. Wszystko dzięki aktywności lokalnych liderów, którzy chodząc od domu do domu zachęcali do głosowania.

Z kolei najaktywniejsi wnioskodawcy mieszkają w gminie Mosina. Zgłosili oni najwięcej projektów w przeliczeniu na mieszkańca. Najwyższą kwotę do puli obywatelskiej przekazały władze stolicy Wielkopolski (18 mln zł), jednak już w przeliczeniu na mieszkańca nieco więcej oddaje mieszkańcom podpoznański Czerwonak. Blisko prowadzącego tandemu jest Swarzędz i Mosina, gdzie budżet obywatelski stanowi też największą w metropolii część budżetu gminy.

Czego dotyczą zgłaszane pomysły?

- Wbrew pozorom ta forma współdecydowania mieszkańców nie stała się pretekstem dla realizacji pomysłów niepotrzebnych czy udziwnionych. Budżet obywatelski okazał się drogą do zaspokojenia potrzeb lokalnych społeczności w ramach infrastruktury o charakterze rekreacyjnym i sportowym – podkreśla Dawid Drobnić ze Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Inwestycje dotyczące placów zabaw, boisk, miejsc integracji stanowią aż 44 proc. wybranych projektów obywatelskich. Wśród nich znalazły się projekty, które uzyskały poparcie prawie 75 proc. głosujących, jak choćby plaża w Chomęcicach wybrana przez mieszkańców gminy Komorniki.

Duży udział (21 proc,) mają także przedsięwzięcia dotyczące komunalnej infrastruktury podstawowej tj. budowa chodników, utwardzenie dróg, oświetlenie ulic, kanalizacja, monitoring wizyjny. Niektóre z nich dotyczyły tak nietypowych w budżecie obywatelskim przedsięwzięć, jak przygotowanie dokumentacji technicznej pod budowę chodnika, oświetlenia ulic czy nawet kanalizacji.

Natomiast aż 18 proc. projektów to integracyjne zadania nieinwestycyjne tj. organizacja festynów rodzinnych, wydarzeń kulturalnych, zajęć ruchowych czy krajoznawczych. Na realizację projektów miękkich przeznaczony jest m.in. cały Budżet Inicjatyw Społecznych w Tarnowie Podgórnym. Ciekawostką jest fakt, że decyzją mieszkańców w tym roku 2,7 mln zł, czyli aż 15 proc. środków budżetu obywatelskiego Poznania, zostało przeznaczonych na inwestycje w poznańskich ogrodach zoologicznych i w palmiarni. Za te pieniądze powstanie azyl dla ocalonych zwierząt, nowy pawilon dla żółwi oraz woliera dla ar.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.