PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski Warszawy: Ostatnie godziny głosowania

  • AW    30 czerwca 2017 - 12:42
Budżet obywatelski Warszawy: Ostatnie godziny głosowania
Miasteczko ruchu w Białołęce powstało dzięki głosom mieszkańców (Fot. Maksymilian Chołuj)

Tylko do 30 czerwca mieszkańcy Warszawy mają czas aby zagłosować na projekty w ramach budżetu partycypacyjnego. Każdy warszawiak może oddać głos na projekty, które jego zdaniem są najbardziej potrzebne. Do tej pory zagłosowało ponad 80 tysięcy mieszkańców stolicy.
- Za nami już trzy edycje budżetu partycypacyjnego, w których warszawiacy zdecydowali o przeznaczeniu ponad 136 mln zł. W przestrzeni miejskiej pojawiają się nowe ławki do odpoczynku, chodniki, bezpieczniejsze przejścia dla pieszych, nasadzenia zieleni. Organizowane są potańcówki, kina plenerowe, a także zajęcia w domach kultury – wymienia Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy i dodaje - Jeszcze do piątku, 30 czerwca można zagłosować na projekty w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2018.

Jak głosować?

Warszawiacy mogą oddać swój głos wykorzystując jeden z dwóch sposobów:

- przez Internet – głosowanie będzie odbywać się na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

- papierowo – oddając kartę do głosowania osobiście w wyznaczonym punkcie i pokazując dokument potwierdzający tożsamość. Punkty do głosowania będą znajdowały się urzędach dzielnic, a w niektórych dzielnicach również w dodatkowych lokalizacjach. Wszystkie podane są na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Głosować może każdy mieszkaniec stolicy, ale jak przypomina stołeczny ratusz, każdy może oddać głos tylko raz.

- Jeżeli zagłosuje się więcej niż jeden raz (np. przez Internet i osobiście), wtedy wszystkie głosy zostaną uznane za nieważne. Jeżeli łączny koszt realizacji wybranych projektów przekroczy kwoty dostępne na poziomie ogólnodzielnicowym lub w obszarze terytorialnym, głos również nie będzie ważny - informuje magistrat.

Osoby mające mniej niż 18 lat, chcąc oddać swój głos, muszą dysponować zgodą opiekuna prawnego na udział w głosowaniu oraz na przetwarzanie danych osobowych. Do wersji papierowej karty do głosowania powinien być dołączony druk zgody, który można pobrać ze strony www.twojbudzet.um.warszawa.pl, ze stron urzędów dzielnic, a także otrzymać w dowolnym Wydziale Obsługi Mieszkańców. Zgoda powinna być dołączona do karty do głosowania w sposób możliwie trwały. Karta bez dołączonej zgody opiekuna prawnego zostanie uznana za nieważną. Jeśli niepełnoletni głosować chcą internetowo, muszą także uzyskać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego, który powinien wpisać swoje dane w odpowiednich polach na stronie.

Prawo udziału w głosowaniu przysługuje również cudzoziemcom, przy założeniu, że zamieszkują w Warszawie z zamiarem stałego pobytu.

Do 14 lipca zostaną ogłoszone projekty (w każdym z obszarów), które zdobyły najwięcej głosów i będą zrealizowane w 2018 roku!

 Budżet obywatelski przynosi efekty

Jakie? Oto trzy przykładowe projektom, które udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu warszawiaków w budżet partycypacyjny.

Ścianka wspinaczkowa w plenerze zrealizowana z budżetu partycypacyjnego na Pradze-Północ

 

 

Miasteczko ruchu drogowego zrealizowane z budżetu partycypacyjnego na Białołęce

 

Zajęcia sportowe na Sadybie zrealizowane z budżetu partycypacyjnego na Mokotowie

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.