PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżety obywatelskie nie angażują wszystkich. Potrzebne systemowe rozwiązania?

  • KDS    15 lutego 2018 - 15:51
Budżety obywatelskie nie angażują wszystkich. Potrzebne systemowe rozwiązania?
W konsultacjach nadal bierze w nich udział niewielka część mieszkańców (Fot. ilustracyjne:Katarzyna Stefanik / krakow.pl)

W kwestii zmian w miastach, my mieszkańcy, chcemy mieć coraz więcej do powiedzenia – uważa Justyna Kokoszenko, dziennikarka związana z blogiem nieolewamymiasta.pl
Jak wyjaśnia Justyna Kokoszenko, obecnie najbardziej dostępnym sposobem, w jaki możemy zmieniać swoje otoczenie jest udział w budżecie partycypacyjnym czy inne mikrodziałania społeczne. Jednak, jak zauważa, to wszystko są ruchy oddolne.

– Zastanawiam się jak to można rozwiązać od strony bardziej systemowej – podkreśla blogerka.

Czytaj też: Budżet obywatelski w każdym mieście: komentują prezydenci i społecznicy

Z kolei Krzysztof Herman, architekt krajobrazu ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wskazuje, że budżety partycypacyjne nie dają pełnego obrazu tego, co oczekuje całe społeczeństwo.

- Nadal bierze w nich udział niewielka część mieszkańców, co w praktyce oznacza, że opinia wyrażona podczas konsultacji nie odzwierciedla zdania ogółu – zaznacza. – Bardzo łatwo jest w takich warunkach przeforsować rozwiązania, które nie odpowiadają większości.

Przykładu nie trzeba ich długo szukać -słupki blokujące możliwość parkowania, jakie stanęły na niektórych warszawskich osiedlach

– Projekt został zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego, jednak w praktyce okazało się, że rozwiązanie nie zdaje egzaminu. Problem z podjechaniem mają nawet karetki – wskazuje Kokoszenko. - Nie zawsze nasze demokratycznie artykułowane potrzeby są słuszne. Choć mamy problem ze smogiem, nadal bardzo mało osób decyduje się zostawić samochód w domu i do centrum miasta dojechać komunikacją miejską. Tymczasem są przykłady miast, które wprowadziły duże opłaty za wjazd do centrum i kary za złamanie zakazu, wyszły na tym dobrze - kontynuuje blogerka.

Artykuł powstał na bazie dyskusji podczas sesji "Przestrzeń publiczna. 10 pytań o kształt miast przyszłości" w trakcie 4 Design Days w Katowicach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.