PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżety obywatelskie w Polsce: gdzie mogą głosować nieletni?

  • Michał Wroński    8 maja 2017 - 14:34
Budżety obywatelskie w Polsce: gdzie mogą głosować nieletni?
Tak promowano przed rokiem budżet obywatelski w Lublinie. (fot. www.lublin.eu)

Kto może zgłaszać propozycje do budżetu obywatelskiego i jaki wiek trzeba osiągnąć, aby móc na nie zagłosować? Sprawa nie jest uregulowana, a miasta ustalają bardzo różne kryteria.
• Polskie miasta przyjmują różne kryteria wiekowe dla osób chcących zgłaszać projekty i głosować w ramach budżetu obywatelskiego.

• Lublin właśnie zmienił dotychczasowe zasady, umożliwiając wzięcie udziału w głosowaniu osobom nieletnim.

• Z analizy miejskich i wojewódzkich budżetów obywatelskich wynika, że najczęściej progiem uprawniającym do udziału w głosowaniu jest ukończone 16 lat.

• O partycypacji społecznej, w tym o budżetach obywatelskich, będzie mowa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Lubelski ratusz poinformował niedawno o nowych zasadach miejskiego budżetu obywatelskiego. Jedną z nowinek jest umożliwienie głosowania także osobom nieletnim, co jednak wywołało pewne wątpliwości natury prawnej. Zdaniem lubelskich urzędników – niesłusznie.

Radni nie mogą wykluczać nikogo z konsultacji społecznych

- Orzecznictwo sądów administracyjnych oraz komentarze do ustawy o samorządzie gminnym wskazują, że skoro mieszkańcy gminy z mocy prawa tworzą wspólnotę samorządową, to nie jest możliwe ograniczanie w drodze uchwał rad gmin (regulaminów) wieku osób, które mogą uczestniczyć w konsultacjach społecznych. Odnosząc to zatem do regulaminu budżetu obywatelskiego w Lublinie niezbędne było dopuszczenie prawa udziału w procedurze głosowania osób małoletnich bez względu na ich wiek – czytamy w przekazanym mediom komunikacie Urzędu Miasta. Przedstawiciele ratusza zastrzegają jednak, że – aby oddać głos – osoba małoletnia będzie musiała posiadać zgodę rodzica (opiekuna prawnego) na udział w procedurze, a następnie sama oddać głos.

Czytaj: Budżet obywatelski: jak wprowadzają go polskie miasta?

- Wierzę, że wprowadzane przez nas zmiany przyczynią się do jeszcze większego udziału mieszkańców miasta w tej procedurze – komentuje wprowadzone nowinki (wśród nich są jeszcze m.in. zwiększenie wartości projektów, zagwarantowanie kwoty 150 000 zł dla każdej z dzielnic i wprowadzenie zapisu, że projekty duże mogą być tylko i wyłącznie projektami infrastrukturalnymi) Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Jaki próg? 18, 16, 15 czy może 13 lat?

Przypadek Lublina pokazuje, że sprawa uczestnictwa nieletnich w decydowaniu o tym, na co przeznaczane są fundusze z budżetu obywatelskiego, nie jest oczywistym zagadnieniem i analiza regulaminów budżetów obywatelskich wybranych przez nas miast potwierdza taką diagnozę. Nie ma bowiem jednej, powszechnie obowiązującej wykładni przepisów w tej sprawie.

Czytaj: Katowice, budżet obywatelski na 2017 rok. Padł rekord frekwencji

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.