PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrzowi Olkusza dostaje się za złoty łańcuch

  • pt    27 kwietnia 2016 - 13:22
Burmistrzowi Olkusza dostaje się za złoty łańcuch
Taki łańcuch może zakładać burmistrz Wyszkowa (fot.bip.pl)

Burmistrz Olkusza, któremu zamarzyły się insygnia władzy w postaci pozłacanego łańcucha pewnie zrezygnowałby ze swojej zachcianki, gdyby wiedział jaką falę krytyki ściągnie sobie na głowę.




Wprowadzenie symbolicznego łańcucha zostało zaproponowane i jednogłośnie uchwalone przez Radę Miejską w ubiegłym roku przy okazji zmiany statutu Miasta i Gminy Olkusz.

Wcześnie reprezentacyjne łańcuchy nosili jedynie przewodniczący Rady Miejskiej oraz naczelnik Urzędu Stanu Cywilnego. Z propozycją wykonania łańcucha burmistrza wystąpiła przeszło rok temu grupa olkuskich rajców.

- Jestem bardzo zadowolony z tego, że Olkusz znajdzie się wreszcie wśród miast, w których burmistrz podczas najważniejszych uroczystości zakłada insygnium w postaci łańcucha. Na etapie wprowadzania zmian w statucie radni byli jednomyślni co do tego pomysłu – mówi Ryszard Ryza, radny gminny i przewodniczący Komisji Statutowej.

Czytaj też: Łańcuch do zadań specjalnych

Kilka dni temu projekt autorstwa uznanego w środowisku nie tylko olkuskim artysty – prof. Stanisława Jakubasa, pozytywnie zaopiniowała Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgodnie z nim łańcuch będzie się składał z 29 ogniw oraz zawieszenia – medalierskiej formy herbu miasta.

Nad kwestią wykonania łańcucha dyskutowali już radni w ramach Komisji Praworządności, którzy pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały ustanawiającej insygnia burmistrza Olkusza. Zanim trafi ona pod obrady całej Rady Miejskiej, opinię wyda jeszcze Komisja Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków.

– Wiele miast w Polsce, mniejszych i większych, przyjęło tego typu insygnium władzy i jeśli jest taka wola, aby również burmistrz Olkusza reprezentował miasto podczas podniosłych wydarzeń w łańcuchu, to ja oczywiście się z tym zgadzam. Tym bardziej, że zostanie już w naszym mieście przez wiele pokoleń, symbolizując nie tylko bogatą historię, ale również ciągłość władzy – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Niestety, dla burmistrza temat łańcucha wyjątkowo zainteresował media, w ciągu kilku dni ukazało się kilkadziesiąt publikacji wyśmiewających „rozdmuchane ego” burmistrza.

- Niektórzy żartują nawet, że niebawem Roman Piaśnik będzie chciał chodzić po magistracie w koronie, a na rynku powstanie jego pomnik – napisał regionalny "Puls Olkusza", ale informacje o ambicjach burmistrza Olkusza podały także największe portale krajowe.

Być może ambicje burmistrza nie byłyby tak napiętnowane - bo wbrew części opinii łańcuchy mogą zakładać nie tylko prezydenci wielkich miast - gdyby nie fakt, że jedną z pierwszych decyzji włodarz miasta był wniosek do radnych o wysoką pensję – ponad 12 tys. zł. miesięcznie, kolejną kompleksowy remont gabinetu – co skrzętnie wytknięto w mediach.

 Podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia insygnium Miasta i Gminy Olkusz w postaci Łańcucha Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz zasad jego używania nie oznacza, że insygnium zostanie wykonane w najbliższym czasie. Zgodnie z zapowiedzią, wycena łańcucha oraz jego przygotowanie nastąpią wówczas, gdy zostaną wygospodarowane pieniądze na ten cel. Prawdopodobnie chodzi o ok. 10 tysięcy złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.