PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego zacznie działać po wakacjach

  • MN    28 czerwca 2017 - 09:10
Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego zacznie działać po wakacjach
NGO-sy w Polsce mają problemy z pozyskiwaniem pieniędzy, ale to ma się zmienić. (fot. pixabay)

Utworzony zostanie Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo projekt ustawy w tej sprawie, który został przedłożony przez pełnomocnika rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego Adama Lipińskiego.
• Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego będzie odpowiedzialny za wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz działalności pożytku publicznego i wolontariatu.

• Planuje się, że Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – którego utworzenie zapowiadała w zeszłym roku premier Beata Szydło – rozpocznie działalność od początku września 2017 r.

• Jednocześnie powstanie Narodowy Instytut Wolności, który zapewni efektywne wydawanie środków publicznych przeznaczonych na rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Jak przekonuje rząd powstanie nowego podmiotu wynika z faktu, że instytucje społeczeństwa obywatelskiego w Polsce są jednymi z najsłabszych i relatywnie najmniej licznych w Europie – w życiu publicznym odgrywają rolę marginalną. Z badań sektora pozarządowego (m.in. prowadzonych przez GUS i stowarzyszenie Klon/Jawor) wynika, że mimo wzrostu potencjału organizacyjnego oraz zaangażowania obywatelskiego, sektorowi temu brakuje stabilnego finansowania, w efekcie jest on słaby ekonomicznie i w części podatny m.in. na oligarchizację. Jednym z efektów takiej sytuacji jest nierównomierny dostęp do zasobów publicznych, szczególnie ograniczony dla nowych i małych organizacji działających z dala od dużych miast.

- W Polsce organizacje pozarządowe są bardzo słabe. W porównaniu do innych krajów europejskich u nas jest ich bardzo mało, bardzo mało ludzi się angażuje w działalność pozarządową, a sytuacja NGO-sów jest tragiczna. Większość tych organizacji nie ma w ogóle żadnych środków finansowych, a nawet jeśli mają jakieś wsparcie finansowe, to nie mają pewności, czy dostaną je w roku następnym – tłumaczył w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl Adam Lipiński.

Wyrównywanie szans w dostępie do środków publicznych

Projekt ustawy o powołaniu podmiotu mówi, że szczególną ochroną należy otaczać organizacje małe, krzewiące etos społecznikowski i pielęgnujące dziedzictwo lokalne. Zajmie się tym nowo utworzony Narodowy Instytut Wolności, który zapewni efektywne wydawanie środków publicznych przeznaczonych na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umożliwi rozwój już funkcjonujących organizacji oraz zapewni wsparcie oddolnym inicjatywom obywatelskim (chodzi o wyrównanie szans w dostępie do środków publicznych).

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.