PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego: NGO-sy apelują do premier Beaty Szydło

  • MN    29 czerwca 2017 - 11:40
Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego: NGO-sy apelują do premier Beaty Szydło
To wizerunek Pani Premier obciążać będzie działalność nowej agencji - napisała federacja do Beaty Szydło. (fot. PTWP)

Zarząd Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych krytycznie odniósł się do projektu o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
• Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, mimo że sprzeciwiają się temu środowiska pozarządowe.

• Pozarządowcy zwracają uwagę, że projekt powstał bez konsultacji z nimi i nie odpowiada na wiele ważnych pytań. 

• W liście otwartym piszą, że działalność nowego podmiotu będzie obciążać wizerunek premier Beaty Szydło. 

Przedstawiciele federacji napisali list otwarty do premier Beaty Szydło jeszcze zanim projekt został przyjęty. Przypomnieli w nim, że pełnomocnik rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego Adam Lipiński uspokajał przedstawicieli organizacji pozarządowych na spotkaniu wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego, że z powodu licznych kontrowersji ustawa zostanie napisana ponownie oraz poddana pełnym konsultacjom społecznym. Natomiast już kilka dni później, ku zaskoczeniu środowiska pozarządowców, opublikowano informację, że projekt będzie jednak przedmiotem posiedzenia Rady Ministrów.

Czytaj też: Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego zacznie działać po wakacjach

Organizacje społeczne od samego początku, czyli od chwili zaprezentowania pomysłu utworzenia Centrum, zwracały uwagę, że nie jest to postulat, który wypłynął ze środowiska pozarządowego.

Jak piszą do premier Szydło, poprawione uzasadnienie projektu ustawy również nie wskazuje, w jaki sposób Centrum miałoby odpowiadać na diagnozowane problemy społeczników i organizacji, w których działają. Zwracają też uwagę, że nowa agencja ma zatrudniać 60 urzędników, nie licząc osób już zatrudnionych w utworzonym w minionym roku Departamencie Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Czytaj też: Adam Lipiński o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego: "Chcę 16 spotkań, w miastach wojewódzkich"

Dodają, że projekt ustawy o Narodowym Centrum przygotowany został bez opracowania jego założeń, a co za tym idzie bez ich konsultacji, co nie pozwoliło na wyrażenie opinii organizacjom w kluczowych dla powstawania projektu etapach.

- W związku z powyższym nadmienić należy, że to wizerunek Pani Premier obciążać będzie działalność nowej agencji. To do Pani pretensje kierować będą organizacje i społecznicy, którym tak wiele obiecano podczas spotkań promujących Centrum, odbywających się na przełomie roku. Dotyczy to w szczególności zapowiedzi finansowania dziesiątek tysięcy małych, lokalnych organizacji pozarządowych pełniących istotne społeczne funkcje. Już dziś widać, że obietnice te jak i oczekiwania organizacji obiektywnie nie mogą zostać spełnione - czytamy w liście otwartym. 

Autorzy listu wyrazili nadzieję, że jeśli Centrum w ogóle powstanie, to po przygotowaniu Narodowej Strategii Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Strategii przedyskutowanej z organizacjami pozarządowymi w szerokiej debacie i prawdziwie partnerskiej atmosferze.

Przypomnijmy, że Rada Ministrów 27 czerwca przyjęła już kierunkowo projekt ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Według zapowiedzi rządu, nowy podmiot zacznie działać po wakacjach. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.