PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą rozmawiać o czystym powietrzu w Katowicach

  • pt    27 czerwca 2016 - 10:24
 Chcą rozmawiać o czystym powietrzu w Katowicach
16 sierpnia br. upłynie 3-miesięczny termin przyjęcia przez Radę Miasta Katowice obywatelskiego projektu uchwały w sprawie podjęcia działań związanych z poprawą jakości powietrza w latach 2017-2027. (fot. pixabay)

• 30 czerwca Katowicki Alarm Smogowy, Fundacja Napraw Sobie Miasto oraz Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fieds organizują rozmowę ekspertów z mieszkańcami o czystym powietrzu w Katowicach.
• 16 sierpnia upłynie 3-miesięczny termin przyjęcia przez Radę Miasta Katowice obywatelskiego projektu uchwały w sprawie podjęcia działań związanych z poprawą jakości powietrza w latach 2017-2027.
Do udziału w debacie zostali zaproszeni: prezydent Katowic, śląski Inspektor Ochrony Środowiska, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Polska Zielona Sieć, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

16 sierpnia br. upływa 3-miesięczny termin przyjęcia przez Radę Miasta Katowice obywatelskiego projektu uchwały w sprawie podjęcia działań związanych z poprawą jakości powietrza w latach 2017-2027.

- Podczas debaty chcemy porozmawiać o m.in. o tym, jaki jest i jak skuteczniej poprawiać stan jakości powietrza w Katowicach, a także jak poprawić skuteczność informowania mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza. Chcemy również omówić wymianę starych kotłów węglowych na ekologiczne źródła ogrzewania, a także przedyskutować konieczność termomodernizacji budynków i porozmawiać o źródłach finansowania takich inwestycji dla mieszkańców – podkreślają organizatorzy.

Pod obywatelskim projektem uchwały podpisało się blisko tysiąc mieszkańców Katowic. Katowiczanie chcą:

* zapewnienia w budżecie miasta na lata 2017-2027 kwoty łącznej 30 mln zł (3 mln zł rocznie) na wymianę systemów ogrzewania;

* zapewnienia 1 mln zł na realizację zadania pod nazwą: „Organizacja akcji społecznych związanych z ograniczeniem niskiej emisji”;

* przygotowania i wdrożenia w latach 2016-2017 systemu informowania mieszkańców miasta o przekroczeniu norm jakości powietrza w Katowicach.

Jak przypominają organizatorzy, w ramach zgłoszonego do budżetu obywatelskiego Katowic projektu "Indeks #czystepowietrze w Katowicach - system alarmowania o stanie jakości powietrza w Katowicach" ma powstać system alarmowania o stanie jakości powietrza w mieście.

W 33 miejscach publicznie dostępnych (szkoły podstawowe, rynek) miejscach na terenie całego miasta, na dużych ekranach sprawdzić będzie można aktualny i prognozowany stan jakości powietrza.

Społecznicy przygotowali specjalne grafiki, ułatwiające zrozumienie przedstawianych danych (np. uśmiechniętej lub zasmuconej "buźki", z wykorzystaniem infografik). Będzie to pierwsza faza prac w ramach przygotowania Indeksu #czystepowietrze w Katowicach.

Spotkanie odbędzie się o godz. 17 w Dolinie Trzech Stawów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.