PARTNER PORTALU
 • BGK

Chcą wzmocnić Odrę turystycznie

 • pt    8 maja 2018 - 20:50
Chcą wzmocnić Odrę turystycznie
Marszałek Andrzej Buła przypomniał, że województwa Polski Zachodniej ogłosiły rok 2018 Samorządowym Rokiem Rzeki Odry (fot.umwo)

O tym, jak wykorzystać Odrę do promocji turystycznej, dyskutowano w opolskim urzędzie marszałkowskim na spotkaniu, w którym wzięli udział przedstawiciele samorządów gmin leżących nad Odrą oraz przedstawiciele instytucji i organizacji związanych z turystyka odrzańską.
 • Rok 2018 jest Samorządowym Rokiem Rzeki Odry.
 • Odra otwiera się na miasta i miejscowości nad nią leżące.
 • Kolejną inicjatywą otwierającą Odrę ma być Blue Velo - Odrzańska Trasa Rowerowa.

Marszałek Andrzej Buła przypomniał, że województwa Polski Zachodniej ogłosiły rok 2018 Samorządowym Rokiem Rzeki Odry.

- Województwo opolskie podpisało w tej sprawie list intencyjny podczas uroczystej inauguracji tego wydarzenia 12 lutego br. we Wrocławiu. Ale my nie chcemy się zamykać tylko na tym roku - mówił marszałek.

Czytaj też: Rzeki w miastach, urządzanie dolin rzecznych. Atrakcyjnie, ale drogo

Jak wyliczał, już teraz, m.in. dzięki wielu projektom unijnym, Odra otworzyła się na miasta i miejscowości nad nią leżące. Powstało wiele wspaniałych terenów rekreacyjnych, sportowych, idealnych na organizację imprez kulturalnych.

- Zamierzamy zinwentaryzować tę ofertę i możliwości, jakie nadal posiadamy. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć kolejny, regionalny produkt turystyczny, tym razem związany z Odrą -  dodawał marszałek.

Jedną z możliwości rozwoju turystycznego terenów nadodrzańskich jest kolejna inicjatywa międzyregionalna. 20 kwietnia, podczas Rowerowego Forum Metropolitalnego we Wrocławskim Centrum Kongresowym, przedstawiciele pięciu województw (śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego) podpisali list intencyjny potwierdzający wolę współpracy na rzecz realizacji, promocji i utrzymania Blue Velo - Odrzańskiej Trasy Rowerowej.

Wicemarszałek Stanisław Rakoczy, który podpisał list w imieniu województwa opolskiego mówił, że jak ta inicjatywa się uda, będzie to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Trasa Blue Velo ma prowadzić wzdłuż Odry na całym jej polskim przebiegu: od Górnego Śląska aż po Bałtyk. Dokładna długość trasy zostanie ustalona podczas opracowywania dokumentacji przez poszczególne regiony.

- Rowerem będzie można przejechać od granicy czeskiej aż do Szczecina - dodawał Stanisław Rakoczy.

Trasa ma być zaprojektowana tak, by ścieżki rowerowe przebiegały także przez wały, czyli na bardzo malowniczych terenach. 

- Do udziału w tej inicjatywie będziemy zachęcać wszystkie samorządy lokalne - tak, by wspólnie zrobić coś dobrego - mówił Stanisław Rakoczy.

Podczas spotkania swoim doświadczeniami z rozwijania turystyki nad Odrą dzielili się m.in. samorządowcy z Krapkowic, Kędzierzyna-Koźla i Brzegu oraz właściciele nadodrzańskich obiektów wypoczynkowo-rekreacyjnych.

Rok Rzeki Odry

Samorządowy Rok Rzeki Odry - celem tej międzyregionalnej inicjatywy jest uświadomienie społeczeństwu szans rozwojowych związanych z położeniem województw nad Odrą, przekonanie mieszkańców do korzystania z jej dobrodziejstw oraz zachęcenie ich do większego zaangażowania się w działania służące ożywieniu społeczno-gospodarczemu terenów nadodrzańskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.