PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciechanów: Kwota na budżet obywatelski zależna od frekwencji

  • aw/PAP    13 maja 2016 - 17:38
Ciechanów: Kwota na budżet obywatelski zależna od frekwencji

(fot.umciechanow.pl)

• Ciechanów planuje zmianę formuły budżetu obywatelskiego.
• Najważniejszą nowością edycji na 2017 r. ma być wysokość środków na realizację inwestycji zgłoszonych przez mieszkańców miasta, która tym razem zależeć będzie od frekwencji w głosowaniu.
Celem jest zachęcenie ciechanowian do jeszcze większej aktywności w ramach obywatelskich projektów - poinformowała rzeczniczka tamtejszego Urzędu Miasta Renata Jeziółkowska.

Frekwencja ma znaczenie

Kwota budżetu obywatelskiego Ciechanowa na 2016 r., czyli drugiej z kolei jego edycji, została ustalona wcześniej i wyniosła prawie 1,6 mln zł, liczona jako 1 proc. wykonanych dochodów z roku poprzedzającego wybór projektów. Frekwencja w głosowaniu wyniosła wtedy 15,8 proc. i była prawie trzy razy wyższa niż rok wcześniej. W obecnej edycji na 2017 r., jeżeli frekwencja utrzyma się na ubiegłorocznym poziomie, pula środków będzie sięgała 1,6 mln zł, a jeżeli frekwencja będzie wyższa, to kwota na realizację zadań będzie odpowiednio zwiększona.

Jak wyjaśniła Jeziółkowska, zgodnie z nowymi założeniami wysokość środków przy ogólnej frekwencji do 10 proc. ma wynieść 0,5 proc. wykonanych dochodów z poprzedniego roku budżetowego, przy frekwencji powyżej 10 proc. będzie to 0,75 proc. wykonanych dochodów, powyżej 15 proc. frekwencji - 1 proc., ponad 20 proc. - 1,5 proc., powyżej 30 proc. - 2 proc., a gdyby frekwencja przekroczyła 40 proc. kwota nakładów osiągnie 3 proc. wykonanych dochodów z poprzedniego roku.

Projekty ogólnomiejskie bez limitu

Nowymi rozwiązaniami w ciechanowskim budżecie obywatelskim ma być także rezygnacja z górnej granicy wartości projektów o charakterze ogólnomiejskim oraz wykluczenie projektów, dotyczących tworzenia nowych siłowni zewnętrznych i placów zabaw.

Proponowane zmiany w założeniach budżetu obywatelskiego prezydent miasta Krzysztof Kosiński przedstawił Ciechanowskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego oraz tamtejszym organizacjom pozarządowym. W maju projekt ten ma trafić pod obrady radnych. Jeżeli zostanie przyjęty mieszkańcy miasta będą mogli zgłaszać projekty do końca lipca. Propozycje inwestycji będą analizowane do końca sierpnia m.in. pod względem formalno-prawnym. We wrześniu odbędzie się głosowanie na ostateczną listą zadań.

"Prawdopodobnie jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które w pełni odda budżet obywatelski i jego wysokość samym mieszkańcom. To budżet innowacyjny, można o nim powiedzieć budżet obywatelski 2.0." - podkreślił prezydent Ciechanowa.

Ubiegłoroczną frekwencję w głosowaniu nad projektami zgłoszonymi tam do budżetu obywatelskiego na 2016 r. ocenił jako wyróżniającą się na tle innych miast i nazwał "sukcesem, jeżeli chodzi o zaangażowanie mieszkańców". "Wprowadzając nowe zasady, chcemy zachęcić do jeszcze większej aktywności. Im więcej osób zagłosuje, tym większa będzie szansa na realizację poważnych, kosztownych przedsięwzięć" - zaznaczył Kosiński.

Założenia ciechanowskiego budżetu obywatelskiego na 2017 r. w przypadku realizacji jednego zwycięskiego projektu w każdym z 12 tamtejszych osiedli mieszkaniowych pozostają bez zmian - wartość projektu osiedlowego nie może przekroczyć 100 tys. zł. Nie będzie natomiast górnej granicy kwoty wartości projektu ogólnomiejskiego, która wcześniej wynosiła 200 tys. zł.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.