PARTNER PORTALU
  • BGK

Cieszyn. Mieszkańcy nie chcą ronda Kaczyńskich. Proponują dziewczyny Bonda

  • KDS    26 stycznia 2018 - 09:40
Cieszyn. Mieszkańcy nie chcą ronda Kaczyńskich. Proponują dziewczyny Bonda
- Jeszcze projektu nie ma. Jeśli się pojawi, zobaczymy - komentuje burmistrz Cieszyna (Agnes Kantaruk/Shutterstock.com)

Nietypową inicjatywę obywatelską zgłosili mieszkańcy Cieszyna. Nie chcą, by nowo powstałe rondo nosiło imię Kaczyńskich. Proponują zainspirować się nazwiskami dziewczyn słynnego Agenta 007 Jamesa Bonda. Co na to Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna?




Pomysł, by gwiazdy światowego kina zostały patronkami rond pojawił się w mieście nad Olzą kilka tygodni temu. Z każdym dniem zyskuje coraz większe zainteresowanie. Inicjatorzy chcą bowiem, by nie tylko nowe rondo, ale kilka rond w mieście nazwać na cześć odtwórczyń ról kobiet słynnego Agenta 007. W tej sprawie przygotowali projekt uchwały. 

- Jak pokazuje XX wiek, nazywanie ulic zgodnie z doraźnymi celami politycznymi kończyło się tym, że prędzej czy później nazwę ulicy zmieniano (...) Nazwa ulicy może stanowić świetną wizytówkę i okazję do promocji miasta; dotyczy to nazw niekonwencjonalnych, wyłamujących się ze schematów. Z tego powodu składamy wniosek, aby poszczególne ronda w Cieszynie nazwać na cześć dziewczyn Jamesa Bonda - czytamy w uzasadnieniu. 

Poza sporym potencjałem turystycznym pomysłodawcy widzą w tym pomyśle również możliwość na uhonorowanie bohaterek znajdujących się w cieniu Agenta 007. - Obserwujemy dominację mężczyzn, jeśli chodzi o patronów ulic w Cieszynie, co jest tendencją ogólnopolską. Zamiast jednak nazwisk postaci fikcyjnych, słabo rozpoznawalnych, należy nazwać je nazwiskami odtwórczyń, gdyż ułatwia to identyfikację w świadomości społecznej, a wiąże się to z większym potencjałem kulturotwórczym i turystycznym - czytamy w uzasadnieniu. 

W ten sposób chcą też "wyciszyć zaognioną sytuację polityczną". - Nazwy ulic i rond powinny łączyć, a nie dzielić – niechaj w tym aspekcie zapomnijmy o politycznych sporach, tylko cieszmy się Cieszynem - piszą. 

Nim projekt uchwały trafi pod obrady radnych, trzeba zebrać 300 głosów poparcia. Następnie radni będą mieli trzy miesiące na przegłosowanie go. Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna pytany przez Silesion.pl o sprawę mówi tak: - Jeszcze projektu nie ma, jeśli się pojawi, zobaczymy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (2)

  • opolanin , 2018-01-28 01:26:46

    Do Kaczyński.: Bond to po angielsku więź, a nie kość
  • Kaczyński., 2018-01-27 18:44:35

    Bond po angielsku to kość ??? Ja proponuje rondo przekrętów .