PARTNER PORTALU
  • BGK

Connecting Nature: Poznań promuje się jako zielone miasto. Ma naśladowców w Europie

  • aw    27 czerwca 2017 - 16:59
Connecting Nature: Poznań promuje się jako zielone miasto. Ma naśladowców w Europie
W ramach programu rozwijane będą usługi w obszarze tzw. zielonej infrastruktury (fot: wielkopolska.eu)

Stolica Wielkopolski bierze udział w stworzeniu mechanizmów związanych z korzystaniem z dostępnych i nowo tworzonych obszarów zielonych w miastach.
• Poznań jest jednym z trzech miast wiodących w projekcie Connecting Nature.

• Celem projektu jest upowszechnienie w miastach rozwiązań opartych na środowisku (nature-based solutions), dzięki którym miasta będą rozwijać się w sposób zrównoważony, a jakość życia mieszkańców, wbrew postępującym negatywnym skutkom zmian klimatycznych, będzie wzrastać.

• Projekt jest częścią programu Horyzont 2020.

 

Jak podaje Krajowy Punkt Kontaktowy projektów badawczych, Connecting Nature będzie realizowany od czerwca 2017 do maja 2022 roku.

W ramach programu rozwijane będą usługi w obszarze tzw. zielonej infrastruktury. Chodzi między innymi o budowanie sieci ogrodów społecznych, zarówno poprzez tworzenie nowych jaki i stopniowe udostępnianie wybranych ogródków szkolnych i przedszkolnych mieszkańcom, tworzenie punktowych obszarów zieleni w gęstej zabudowie Śródmieścia z udziałem mieszkańców, a także dalszą rewitalizację terenów nadwarciańskich, czy gospodarowanie wodami opadowymi.

Poznań wspólnie z pozostałymi partnerami ma pracować nad stworzeniem mechanizmów związanych z korzystaniem z dostępnych i nowo tworzonych obszarów zielonych, które pozwolą na replikowanie doświadczeń, zarówno w samym Poznaniu, jak i w innych miastach, nie tylko partnerskich projektu. Jako jedno z miast wiodących podzieli się też swoimi doświadczeniami m.in. w zakresie rozwoju koncepcji plaż miejskich jako tymczasowego zagospodarowania terenów zagrożonych powodzią.

 

Udział w projekcie to także szansa na międzynarodową promocję Poznania jako miasta zielonego. Miasto wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza będzie w 2020 roku organizatorem konferencji międzynarodowej dla partnerów konsorcjum i ekspertów w obszarze rozwiązań opartych o środowisko.

Projekt Connecting Nature jest finansowany z Programu Horyzont 2020 – największego programu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Poznań otrzymał zaproszenie do międzynarodowego konsorcjum przygotowującego wniosek projektowy, z jednej strony dzięki osiągnięciom naukowym i pozycji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w obszarze badań nad przyrodą w ekosystemach miejskich, z drugiej strony ze względu na inwestycyjny i partycypacyjny charakter działań rewitalizacyjnych w Poznaniu, budujących jakość życia mieszkańców w oparciu o naturę.

Pozostałe miasta wiodące w projekcie to brytyjskie Glasgow oraz belgijskie Genk. W Connecting Nature uczestniczy też 8 miast naśladowców: La Coruna, Bolonia, Burgas, Ioannina, Pavlos Mela, Malaga, Sarajewo i Nikozja. Konsorcjum tworzą ponadto europejskie uniwersytety i instytucje badawcze oraz organizacje i firmy działające w obszarze innowacji w zakresie zielonej infrastruktury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.