PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz bliżej śląskiej metropolii. Tak będą przebiegać konsultacje w Rudzie Śląskiej

  • aw    12 kwietnia 2017 - 10:32
Coraz bliżej śląskiej metropolii. Tak będą przebiegać konsultacje w Rudzie Śląskiej
Konsultacje w Rudzie Śl. rozpoczną się 12 kwietnia (fot.Wikimedia Commons/Marshall)

W miastach woj. śląskiego ruszają konsultacje społeczne dotyczace utworzenia metropolii. W Rudzie Śląskiej głos będzie można oddać osobiście, pocztą lub przez internet.
• Czy Ruda Śląska ma być częścią metropolii? Na to pytanie będą odpowiadać rudzianie.

• 12 kwietnia ruszą konsultacje społeczne w tej sprawie. Po ich zakończeniu rudzcy radni podejmą uchwałę w sprawie wyrażenia opinii o przystąpieniu miasta do związku metropolitalnego na podstawie niedawno podpisanej ustawy.

• Podobne konsultacje odbędą się także w innych miastach, które mają należeć do śląsko-zagłębiowskiej metropolii.

Od 12 kwietnia przez dwa tygodnie w Rudzie Śląskiej będą trwały konsultacje społeczne dotyczace utworzenia związku metropolitalnego. Uchwałę w sprawie ich przeprowadzenia podjęli rudzcy radni.

Po zakończonych konsultacjach radni raz jeszcze się spotkają i podejmą uchwałę w sprawie wyrażenia opinii o przystąpieniu miasta do metropolii. Będzie to już jeden z końcowych etapów na drodze do utworzenia związku metropolitalnego w województwie śląskim, który ma powstać 1 lipca. Dzięki temu śląskie samorządy będą mogły liczyć na dodatkowe pieniądze w wysokości ok. 250 mln zł.

Czytaj też:40 gmin w jednej metropolii. Podpis Andrzeja Dudy sumuje 27 lat starań

- Utworzenie metropolii to dla Rudy Śląskiej oraz pozostałych śląskich miast ogromna szansa na rozwój – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – W grę wchodzą naprawdę duże pieniądze, które trafią do miast tworzących metropolię, wprawdzie nie w sposób bezpośredni, ale na zadania, które w imieniu miast realizować będzie metropolia. Będzie to 5 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze metropolii. Według szacunków może być to kwota od 250 do 280 mln zł. Co istotne, dodatkowe pieniądze dla metropolii nie uszczuplą dotychczasowych dochodów samorządów - dodaje.

Konsultacje są konieczne

Konsultacje społeczne odbywać się będą we wszystkich miastach zainteresowanych utworzeniem metropolii. Na chwilę obecną jest ich ok. 40.

W Rudzie Śląskiej konsultacje rozpoczynają się 12 kwietnia i potrwają dwa tygodnie, do 26 kwietnia br. - Przeprowadzenie konsultacji społecznych we wszystkich gminach chcących utworzyć związek metropolitalny jest obowiązkowe. Wynika to wprost z ustawy – wyjaśnia Bartosz Pilny, kierownik Kancelarii Prezydenta Miasta Ruda Śl..

Mieszkańcy, którzy wezmą udział w konsultacjach społecznych, będą odpowiadać na pytanie: „Czy jest Pani/Pan za wejściem Miasta Ruda Śląska w skład tworzonego na terenie województwa śląskiego Związku Metropolitalnego, o którym mowa w art.1 ust.2 i 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o związku metropolitalnym w województwie śląskim?”.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.