PARTNER PORTALU
  • BGK

Cudzoziemcy z całego świata w szkole języka polskiego w Cieszynie

  • PAP/MN    1 sierpnia 2016 - 17:07
Cudzoziemcy z całego świata w szkole języka polskiego w Cieszynie
W Cieszynie odbywa się letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej (fot. wikipedia)

• Zajęcia letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej rozpoczęły się w poniedziałek, 1 sierpnia, na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.
• Bierze w nich udział ok. 200 studentów z wielu krajów, m.in. tak odległych jak Argentyna, Brazylia, Japonia czy Kanada.
• Podczas pobytu w Cieszynie słuchacze szkoły będą mieli okazję odwiedzić Katowice, Pszczynę, Kraków, Koszęcin, były niemiecki obóz Auschwitz, a także Beskidy.
Anna Gałęziowska-Krzystolik z biura prasowego szkoły powiedziała, że letnia szkoła jest wyjątkowym kursem językowym, który nie tylko umożliwia i ułatwia obcokrajowcom naukę polskiego, ale również promuje kraj i jego kulturę.

"Dzięki zajęciom pozalekcyjnym, jak turniej tłumaczy czy redagowanie gazetki, uczestnicy mają szansę sprawdzenia i ulepszenia swojej wiedzy językowej w praktyczny sposób" - dodała.

Wśród uczestników zajęć jest m.in. Xu Isaliu z Chin, który pracuje w Gliwicach. Do Cieszyna przyjechał po raz drugi. "Rok temu uczestniczyłem w letniej szkole i poznałem trochę zasad języka polskiego. W ciągu roku jednak nie uczyłem się. Mam nadzieję, że po tegorocznych zajęciach będę mógł z kolegami z pracy porozmawiać wreszcie po polsku. To piękny język, choć dla mnie trudny" - powiedział.

Zajęcia z języka polskiego prowadzą lektorzy, pracownicy i współpracownicy Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Podczas pobytu w Cieszynie słuchacze szkoły będą mieli okazję odwiedzić Katowice, Pszczynę, Kraków, Koszęcin, były niemiecki obóz Auschwitz, a także Beskidy. "Dla zainteresowanych literaturą i sztuką przygotowano wieczór poezji Agnieszki Osieckiej i teatr studencki, a także biesiadę z polską piosenką, na której uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najpiękniejszymi polskimi przebojami oraz poezją śpiewaną. Seminaria z cyklu +Wiedza o Polsce+ zostały przygotowane tak, aby każdy student dowiedział się wielu nowych, interesujących faktów na temat naszego kraju i Polaków" - powiedziała Gałęziowska-Krzystolik.

Czytaj też: Oto gminy najlepiej współpracujące z sektorem pozarządowym

15 sierpnia "Sprawdzian z polskiego" wyłoni spośród słuchaczy Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Główną nagrodą będzie bezpłatny udział w kolejnej edycji letniej szkoły. Tekst dyktanda, w którym tradycyjnie znajdzie się wiele pułapek ortograficznych, przygotuje kadra naukowa z Uniwersytetu Śląskiego. Na cieszyńskim rynku odbędzie się Wieczór Narodów, podczas którego słuchacze zaprezentują swe kraje, ich kulturę i zwyczaje.

Zajęcia w letniej szkole odbywają się po raz 26. Potrwają do 28 sierpnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.