Czas na składanie wniosków do budżetu partycypacyjnego Torunia

Do 31 marca można zgłaszać wnioski do budżetu partycypacyjnego Torunia na rok 2017 r. Do podziału jest ponad 7 mln zł.
Czas na składanie wniosków do budżetu partycypacyjnego Torunia
Do 31 marca można zgłaszać wnioski do budżetu partycypacyjnego Torunia. Fot. Pixabay.com

Budżet partycypacyjny to szczególny sposób decydowania o części wydatków publicznych. Polega na tym, że władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców część miejskiego budżetu. Dzięki temu każdy z nas może samodzielnie zgłaszać, a potem decydować w głosowaniu, na co te pieniądze zostaną wydane.

W Toruniu do podziału jest w tym roku 7,03 mln zł. Jest to 6 proc. kwoty podatku od nieruchomości, jaka wpłynęła do kasy miejskiej w 2015 r. Kwota ta zostanie podzielona na dwie pule: ogólnomiejską, do której trafi 30 proc. środków, czyli 2,1 mln zł i osiedlową, do której trafi 70 proc. środków, czyli 4,9 mln zł.

Pula osiedlowa zostanie rozdysponowana na 13 okręgów według zasady: połowa na trzynaście równych części między wszystkie okręgi, jedna czwarta proporcjonalnie do liczby mieszkańców okręgu i jedna czwarta proporcjonalnie do powierzchni okręgu.

Wniosek może złożyć osoba, która ukończyła 16 lat i jest mieszkańcem Torunia lub osobą, dla której Toruń stanowi centrum interesów życiowych – przebywa tu ponad 183 dni w roku, pracuje, uczy się lub prowadzi działalność.

Zgłaszany projekt należy opisać na specjalnym formularzu, wymyślić ciekawy tytuł i argumenty, które przekonają innych do głosowania, załączyć ewentualne uzgodnienia oraz materiały wskazane w formularzu, a następnie zebrać minimum 15 podpisów poparcia i komplet dokumentów dostarczyć do urzędu miasta – do 31 marca 2016 r.

Jedna osoba może zgłosić maksymalnie trzy projekty: dwa do puli lokalnej (w okręgu, w którym mieszka) oraz jeden do puli ogólnomiejskiej. Tego samego projektu nie można zgłosić do dwóch pul.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.