PARTNER PORTALU
  • BGK

Czas na składanie wniosków do budżetu partycypacyjnego Torunia

  • JL    7 marca 2016 - 08:52
Czas na składanie wniosków do budżetu partycypacyjnego Torunia
Do 31 marca można zgłaszać wnioski do budżetu partycypacyjnego Torunia. Fot. Pixabay.com

Do 31 marca można zgłaszać wnioski do budżetu partycypacyjnego Torunia na rok 2017 r. Do podziału jest ponad 7 mln zł.
Budżet partycypacyjny to szczególny sposób decydowania o części wydatków publicznych. Polega na tym, że władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców część miejskiego budżetu. Dzięki temu każdy z nas może samodzielnie zgłaszać, a potem decydować w głosowaniu, na co te pieniądze zostaną wydane.

W Toruniu do podziału jest w tym roku 7,03 mln zł. Jest to 6 proc. kwoty podatku od nieruchomości, jaka wpłynęła do kasy miejskiej w 2015 r. Kwota ta zostanie podzielona na dwie pule: ogólnomiejską, do której trafi 30 proc. środków, czyli 2,1 mln zł i osiedlową, do której trafi 70 proc. środków, czyli 4,9 mln zł.

Pula osiedlowa zostanie rozdysponowana na 13 okręgów według zasady: połowa na trzynaście równych części między wszystkie okręgi, jedna czwarta proporcjonalnie do liczby mieszkańców okręgu i jedna czwarta proporcjonalnie do powierzchni okręgu.

Wniosek może złożyć osoba, która ukończyła 16 lat i jest mieszkańcem Torunia lub osobą, dla której Toruń stanowi centrum interesów życiowych – przebywa tu ponad 183 dni w roku, pracuje, uczy się lub prowadzi działalność.

Zgłaszany projekt należy opisać na specjalnym formularzu, wymyślić ciekawy tytuł i argumenty, które przekonają innych do głosowania, załączyć ewentualne uzgodnienia oraz materiały wskazane w formularzu, a następnie zebrać minimum 15 podpisów poparcia i komplet dokumentów dostarczyć do urzędu miasta – do 31 marca 2016 r.

Jedna osoba może zgłosić maksymalnie trzy projekty: dwa do puli lokalnej (w okręgu, w którym mieszka) oraz jeden do puli ogólnomiejskiej. Tego samego projektu nie można zgłosić do dwóch pul.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.