PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa przeżywa szczyt pielgrzymkowy

  • PAP/JL    9 sierpnia 2016 - 07:26
Częstochowa przeżywa szczyt pielgrzymkowy
Urząd Miasta Częstochowy szacuje, że w sierpniu na Jasną Górę przybędzie 11 tys. pielgrzymów.

W najbliższych dniach na Jasną Górę dotrze kilkadziesiąt tysięcy uczestników pieszych pielgrzymek.
Miejskie służby zapewniają, że są gotowe na przyjęcie gości. Według szacunków Urzędu Miasta Częstochowy w sierpniu na Jasną Górę wejdzie ok. 111 tys. pątników w ok. 170 zorganizowanych pieszych pielgrzymkach. Dołączą do nich grupy oraz osoby indywidualne przybywające autokarami, samochodami i koleją.

Tegoroczny szczyt pielgrzymkowy to kolejne po niedawnej wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze wydarzenie, podczas którego do miasta przybędą tysiące pielgrzymów. Miasto przygotowało więc plan zabezpieczenia tras wejść pielgrzymek i organizacji infrastruktury komunikacyjnej, medycznej, sanitarnej oraz czystości.

Zgodnie z nim stale dyżurują szpitale i służby ratownictwa medycznego. W Miejskim Szpitalu Zespolonym zostały uruchomione Izby Przyjęć, a oddziały lekarskie pracują w systemie całodobowym. Ponadto Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP będzie przygotowany do przyjęcia gości zagranicznych idących w pielgrzymce wojskowej 14 sierpnia.

Wyznaczono dodatkowe parkingi m.in. przy Rynku Wieluńskim. Ustawione będą 33 przenośne toalety; zadbano również o dodatkowe kontenery i kosze na śmieci. W kilku miejscach działają już punkty czerpania wody.

Tradycyjny okres szczytu pielgrzymkowego obejmuje dni poprzedzające obchodzone 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz te przed odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej (26 sierpnia). W tym czasie do sanktuarium codziennie wchodzić będzie od kilku do kilkunastu dużych grup pielgrzymów, liczących nawet kilka tys. pątników.

Tegoroczne święto przebiegnie w duchu dziękczynienia za 25-lecie Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II i tegoroczne, zakończone niedawno 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, w których udział wziął papież Franciszek.

Według statystyk jasnogórskiego biura prasowego w ub. r. sanktuarium odwiedziło ok. 3,7 mln pielgrzymów. Pieszo dotarło tam 267 pielgrzymek, w których uczestniczyło ponad 122 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • sas, 2016-08-09 19:59:34

    Te statystyki o pielgrzymach to ściema - jakieś mało wiarygodne szacunki pielgrzymów czysta propaganda (statystycznie 10 tysięcy pielgrzymów dziennie albo 70 tysięcy tygodniowo przez cały rok?), nie mylić z turystami, czyli tymi co korzystają choćby z jednego noclegu, tych jak na lekarstwo w Częstoc...howie, a ich liczba z roku na rok maleje.  rozwiń