PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy kopalnia srebra w Tarnowskich Górach dołączy do listy UNESCO?

  • pt    14 kwietnia 2016 - 14:08
Czy  kopalnia srebra w Tarnowskich Górach dołączy do listy UNESCO?
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach jest w gronie obiektów leżących na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (fot.mat.prasowe)

• Do Tarnowskich Gór przyjechali eksperci, którzy ocenią czy tamtejsza kopalnia srebra powinna trafić na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
• Kilkudniową wizytę ekspertów organizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Od kilku lat trwają starania o wpisanie na Listę UNESCO kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.

Obszerny wniosek wraz z załącznikami i planem zarządzania opracowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przy wsparciu merytorycznym i ogromnemu zaangażowaniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Opracowany na zlecenie NID plan zarządzania został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast koszty opracowania wniosku wzięło na siebie stowarzyszenie.

Niedawno został on pozytywnie oceniony pod względem formalnym przez Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu. Teraz rozpoczęła się wielomiesięczna analiza merytoryczna tarnogórskiej kandydatury, a werdyktu należy spodziewać się w połowie 2017 roku.

Uczestnicząca w spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim Katarzyna Piotrowska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa podkreśliła, że atutem tarnogórskiego zabytku techniki jest unikalny system wykorzystujący wodę z podziemi dla potrzeb mieszkańców. Szanse na wysoka ocenę może mieć także zaangażowanie społeczności lokalnej oraz współpraca samorządu Tarnowskich Gór oraz Województwa Śląskiego w dziedzinie ochrony i promocji kopalni.

- Zarząd Województwa Śląskiego docenia wagę starań Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej o wpis podziemnych struktur. Realizując grudniową rezolucję sejmiku o poparciu dla tych działań, wyznaczył przedstawiciela do udziału w pracach zespołu roboczego – będzie to Gabriela Gros, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Jak dotąd nie mieliśmy w województwie śląskim żadnego obiektu UNESCO. To dla nas ogromna szansa, aby być dostrzeżonym na całym świecie – powiedział członek zarządu województwa Henryk Mercik.

 Kilka miesięcy wcześniej, w grudniu 2015 sejmik województwa przyjął rezolucję w sprawie poparcia starań o wpisanie tarnogórskiej kopalni na listę UNESCO.

 W planach pobytu zagranicznych gości jest zwiedzanie tarnogórskich podziemi. Zobaczą oni także obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

 Warunkiem wpisania zabytku na Listę Światowego Dziedzictwa jest spełnienie kryteriów stanowiących o jego wyjątkowości w skali światowej. Miejsca zaliczone w poczet Światowego Dziedzictwa muszą odpowiadać wymogom autentyczności i integralności, określonym w „Wytycznych operacyjnych” (Operational Guidelines) do Konwencji UNESCO.

Na Liście Światowego Dziedzictwa znajduje się w tym momencie 1031 obiektów i tylko 14 z nich jest w Polsce. Są to między innymi kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, Zamek Krzyżacki w Malborku, historyczne centrum Warszawy czy Hala Stulecia we Wrocławiu.

Miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa stanowią wspólne dobro ludzkości. Przedstawiają różnorodność kulturową i bogactwo natury wszystkich regionów świata. Wpisanie na listę obliguje państwa członkowskie do ochrony tych miejsc i ma pozwolić na zachowanie ich w możliwie niezmienionej postaci dla przyszłych pokoleń. Obiekty figurujące w rejestrze są też częściej odwiedzane przez turystów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.