PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy w urzędach marszałkowskich trwa „kontrola permanentna”?

  • pt    15 grudnia 2016 - 14:29
Czy w urzędach marszałkowskich trwa „kontrola permanentna”?
CBA kontroluje wszystkie urzędy marszałkowskie (fot:cba.gov.pl)

Czy kontrole CBA, które toczą się we wszystkich urzędach marszałkowskich mają wpływ na stan wdrażania regionalnych programów operacyjnych?
Dyskusja na temat stopnia zaawansowania regionalnych programów operacyjnych odbyła się podczas posiedzenia sejmowej komisji samorządowej.

Zastanawiano się między innymi nad przyczynami opóźnień w RPO.

- Opóźnienia są, ale pamiętajmy też, że są to dane statystyczne, które szybko się zmieniają – mówił wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz.

Jak podkreślał, jedna podpisana umowa, albo zawarcie współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (do tej pory umowy z BGK podpisało 9 województw) powoduje statystyczny skok regionu.

- Dlatego nie możemy iść na wyścigi. Bo one powodują, że nie trudno o błędy, a panowie z CBA we wszystkich urzędach czekają na jakiekolwiek potknięcia – dodał wicemarszałek.

Czytaj też: Marszałek woj. śląskiego: półroczna kontrola CBA najpewniej dłuższa

Sycz mówił, że „urzędnicy się usztywniają i mają obawy”. Jak tłumaczył, regionom zależy na tym, żeby programy działały jak najsprawniej, trwają intensywne prace, ale pod presją kontroli pracuje się gorzej.

- Kontrole miały się w grudniu skończyć, a zanosi się na to, że będą toczyć się dalej. Mam apel, zakończmy to – powiedział wicemarszałek.

Posłanka Anna Milczanowska z PiS nie widzi jednak problemu w kontrolowaniu urzędów.

- CBA istnieje po to, żeby takie rzeczy badać. Urzędy są gotowe na kontrole NIK, Unii Europejskiej muszą być tym bardziej przygotowane na działania CBA – mówiła.

Jak dodawała posłanka, chodzi o pieniądze publiczne, a w takim przypadku nigdy za wiele sprawdzania tego jak są wydawane.

Miron Sycz odnosząc się do słów poseł Milczanowskiej powiedział: - Każda kontrola ma określony cel, zakres i termin. Jeśli termin zostaje raz, potem drugi przedłużany to mamy do czynienia z kontrolą permanentną. A nie do takiej działalności zostało CBA powołane – stwierdził wicemarszałek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.