PARTNER PORTALU
  • BGK

Dalajlama we Wrocławiu: kilkaset młodych spotkało się z duchowym przywódcą Tybetu

  • PAP/MN    20 września 2016 - 16:11
Dalajlama we Wrocławiu: kilkaset młodych spotkało się z duchowym przywódcą Tybetu
Dalajlama XIV rozpoczął we wtorek (20 września) dwudniową wizytę na Dolnym Śląsku (fot. Wrocław/Facebook)

• Kilkaset osób uczestniczyło w spotkaniu przywódcy duchowego Tybetu z młodzieżą, które odbyło się w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
• Zawsze byłem pełen podziwu dla ducha waszych przodków. Wy, młodzi, powinniście tego ducha waszych rodziców ponieść dalej – powiedział Dalajlama XIV na spotkaniu z uczniami wrocławskich szkół.
• Apelował też do młodych o kreowanie lepszego świata w przyszłości.
W imieniu młodzieży gospodarzami spotkania z Dalajlamą XIV byli uczniowie liceum salezjańskiego, z którego licealiści od wielu lat podczas wakacji uczestniczą jako wolontariusze w wyjazdach na misje m.in. do Afryki. Pomagają tam chorym i potrzebującym.

Dalajlama XIV w swoim wstępnym wystąpieniu prosił młodych ludzi o kreowania lepszego świata w przyszłości, gdy ich pokolenie będzie decydować o losach ludzkości i świata.

"Jedność ludzkiej rodziny jest najważniejsza. Nie zapominajcie, że wszyscy ludzie są braćmi, a świat potrzebuje współpracy i pokoju. I nie można patrzeć na problemy świata przez pryzmat ograniczonych horyzontów. Budujcie lepszy świat dla wszystkich" - mówił.

Zażartował, że za kilkadziesiąt lat - nawet jeśli trafi po śmierci do piekła - powróci na chwilę na Ziemię z zaświatów, by sprawdzić, czy młodzież posłuchała jego prośby.

"Zawsze byłem pełen podziwu dla ducha waszych przodków. I wy, młodzi, powinniście tego ducha waszych rodziców ponieść dalej" - powiedział Dalajlama XIV do młodych Polaków zgromadzonych na spotkaniu.

Uczniowie zadawali gościowi wiele pytań, na które duchowy przywódca Tybetu chętnie odpowiadał. Na pytanie kto lub spotkanie z kim wywarło na nim największe wrażenie, Dalajlama XIV odpowiedział, że spotykał wielu światowych przywódców, ale ostatnio największe wrażenie robi na nim spotkania z naukowcami.

"Oni uosabiają obecnie najmocniej ducha internacjonalizmu, zajmując się całą ludzkością. Lubię też spotkania z młodymi, bo czuję się młodszy, gdy rozmawiam z takimi jak wy" - dodał. Stwierdził też, że z "ludzi Zachodu duże wrażenie zrobił na nim były prezydent Polski Lech Wałęsa".

Na pytanie, co sądzi o Kościele katolickim, Dalajlama XIV odpowiedział, że "Kościół katolicki jest wspaniały z powodu swego przesłania o miłości i przebaczeniu".

Dodał, że większość religii, czy systemów filozoficznych opiera się właśnie o takie wartości, jak miłość, tolerancja, samodyscyplina. "Celem tych filozofii, czy religii, jest uprzytomnienie nam wartości tego przesłania" - powiedział.

Pytany o relacje i spotkania z papieżem Janem Pawłem II Dalajlama XIV określił je słowem "braterstwo".

"Od pierwszego spotkania zbliżył nas fakt, że obaj pochodziliśmy z kraju zniewolonego przez komunistów. Przeszliśmy przez to samo. Papież był bardzo uduchowionym i bardzo odważnym człowiekiem. To za jego pontyfikatu nastąpiła ważna zmiana w podejściu do innych religii. To on zainicjował podejście w myśl zasady: wiele religii, wiele prawd" - powiedział Dalajlama.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.