PARTNER PORTALU
  • BGK

Darmowa pomoc prawna: o co pytają mieszkańcy?

  • pt    15 lutego 2016 - 13:33
Darmowa pomoc prawna: o co pytają mieszkańcy?
Od początku tego roku, wszyscy Polacy mogą skorzystać z systemu bezpłatnej pomocy prawnej. (fot.mat.pras.)

• Od początku tego roku, wszyscy Polacy mogą skorzystać z systemu bezpłatnej pomocy prawnej.
• W Szczecinie specjaliści udzielili mieszkańcom miasta łącznie 413 porad prawnych.
Od początku tego roku, Polacy mogą skorzystać z systemu bezpłatnej pomocy prawnej, w ramach której porad udzielają adwokaci, radcowie prawni oraz doradcy podatkowi.

Szczecin, gdzie od 4 stycznia 2016 r. funkcjonuje łącznie 16 punktów darmowej pomocy prawnej (dziesięć z nich znajduje się w budynku Urzędu Miasta Szczecin, natomiast sześć zostało zlokalizowanych w filii Urzędu, znajdującej się w prawobrzeżnej części miasta.) opracował pierwsze statystyki dotyczące rodzaju udzielanych porad.

Jak się okazuje, specjaliści udzielili mieszkańcom miasta już łącznie 413 porad prawnych. Najwięcej pytań – 32,5 proc. - z którymi zwracali się mieszkańcy dotyczyła spraw z zakresu prawa cywilnego.

Mieszkańcy Szczecina, chętnie korzystali również z porad dotyczących prawa spadkowego (12,3  proc. wszystkich zapytań). Trzecią dziedziną pod względem „popularności” okazało się prawo rzeczowe - 8,8 proc. osób, które skorzystało z porad specjalistów, prosiło o poradę właśnie z tej dziedziny prawa.

Prawo rodzinne, z wyłączeniem rozwodów, separacji i alimentów interesowało 4,3 proc. pytających. O problemy dotyczące rozwodów, separacji lub podziału majątku wspólnego małżonków pytało 4 proc. mieszkańców. Ponad  6 proc. pytających otrzymało informacje związane z alimentami.

Problemy związane z prawem karnym zainteresowały 8,4 proc. odwiedzających biura porad prawnych. Darmowa pomoc prawna nie obejmuje spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej (z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia).

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.