PARTNER PORTALU
  • BGK

Deklaracja Warszawska dotycząca dronów przyjęta

  • pt    24 listopada 2016 - 21:04
Deklaracja Warszawska dotycząca dronów przyjęta
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury: (fot. wnp.pl)

• Ocenia się, że światowy rynek technologii bezzałogowych statków powietrznych w 2020 roku może być wart ponad 127 miliardów dolarów.
• Stanowi to wielką szansę rozwojową dla gospodarki polskiej, ale także wyzwanie związane z zapewnieniem właściwych warunków i ram do bezpiecznego współużytkowania przestrzeni powietrznej przez bezzałogowce oraz tradycyjne statki powietrzne.
- Podczas naszego dwudniowego spotkania prowadziliśmy bardzo owocną dyskusję na temat potrzeb oraz wyzwań stojących przed europejskim rynkiem dronów – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit, podsumowując konferencję „Drony jako źródło nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego”.

Jak mówił Szmit kwestie regulacyjne w obszarze dronów trzeba oprzeć na trzech filarach: przepisach dotyczących dronów i ich użytkowania, przepisach ruchu lotniczego w zakresie operacji na małych wysokościach oraz aspektach instytucjonalnych dotyczących tzw. Urban Traffic Management (UTM).

- Drony to dynamicznie rozwijający się rynek, proponujący innowacyjne rozwiązania w wielu dziedzinach życia. Począwszy od rozwiązań związanych z bezpieczeństwem narodowym na potrzeby wojska, reagowania kryzysowego, np. przy pożarach czy powodziach, przez rozwiązania komercyjne, np. związane z dokonywaniem pomiarów, sporządzaniem dokumentacji, czy też wykorzystaniem rekreacyjnym – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Na zakończenie konferencji została przyjęta Deklaracja Warszawska. Zawiera ona listę konkretnych działań, których celem jest nadanie nowego impulsu i przyśpieszenie w tworzeniu jednolitego rynku. W wyniku intensyfikacji działań realne stanie się urzeczywistnienie wspólnego, jednolitego rynku dronów w UE. Jak zauważył wiceminister Szmit, należy właściwie wykorzystać szanse rozwoju tej innowacyjnej dziedziny.

 - Polska będzie wspierać Komisję Europejską oraz Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) we wszelkich działaniach, które będą prowadzić do wydajnego i bezpiecznego wykorzystania dronów, z uwzględnieniem kwestii obronności. Potrzebujemy nowego impulsu i przyspieszenia w tym zakresie. Wierzę, że ta konferencja oraz przyjęta Deklaracja Warszawska wychodzą naprzeciw tym potrzebom – powiedział wiceminister Szmit.

Wspólnym mianownikiem dla wszystkich uczestników konferencji stała się idea zrównoważonego rozwoju, z poszanowaniem potrzeb społecznych i przemysłowych. Omawiano takie zagadnienia, jak: drony jako przyszłość lotnictwa, perspektywy przemysłu i operatorów, bezpieczeństwo w zarządzaniu ruchem lotniczym z udziałem dronów, drony a ochrona oraz ramy regulacyjne w zakresie nowej kategorii lotnictwa.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.