PARTNER PORTALU
  • BGK

Dni dobrosąsiedztwa na granicy z Ukrainą

  • PAP/JL    10 sierpnia 2016 - 07:37
Dni dobrosąsiedztwa na granicy z Ukrainą
W Zbereżu w gminie Wola Uhruska zaczynają się 11 sierpnia Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Fot. Mat. prasowe

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa z udziałem mieszkańców przygranicznych miejscowości w Polsce i na Ukrainie rozpoczną się 11 sierpnia w Zbereżu i Adamczukach na Ukrainie.
Od 11 sierpnia do 15 sierpnia czynne będzie tymczasowe przejście graniczne po pontonowym moście przez Bug, ustawionym przez wojsko w okolicach Zbereża.

W tym czasie po obu stronach granicy zaplanowano m.in. konferencję z udziałem przedstawicieli władz lokalnych, która ma być poświęcona perspektywom współpracy przygranicznej, forum gospodarcze i modlitwy ekumeniczne. Będzie spływ kajakowy Bugiem, bieg na trasie ze Zbereża do Świtazi na Ukrainie, festyny z udziałem polskich i ukraińskich zespołów folklorystycznych i młodzieżowych, jarmark z wyrobami miejscowych rękodzielników.

Jan Łukasik, wójt gminy Wola Uhruska, na której terenie leży Zbereże, liczy na to, że w przyszłości powstanie tu stałe przejście graniczne z Ukrainą.

– Dni dobrosąsiedztwa, które się odbywają u nas co roku, pokazują, że przejście graniczne jest tu potrzebne. W ubiegłych latach przez tymczasowe przejście przechodziło codziennie około 5 tys. osób. Stałe przejście pozwoliłoby na ożywienie turystyki i handlu, chcemy współpracować z partnerami z Ukrainy – mówi wójt Jan Łukasik. – Przejście miała budować strona ukraińska, ale oni mają teraz pilniejsze wydatki w związku z wojną. Liczymy na to, że przejście powstanie po polskiej stronie, możliwe jest uzyskanie dofinansowania z funduszy europejskich – dodaje.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa na granicy z Ukrainą organizowane są w Lubelskiem od 2004 r. przez samorządy lokalne i Fundację Kultury Duchowej Pogranicza. Mają służyć zbliżeniu lokalnych społeczności rozdzielonych granicą.

W tym roku odbędą się one jeszcze 20 i 21 sierpnia w Kryłowie (gmina Mircze) i sąsiadującym z nim po drugiej stronie granicy ukraińskim Krecziwie oraz 27 i 28 sierpnia w polskim Korczminie i w ukraińskich miejscowościach Bełz i Stajiwka.

W Korczminie i Krecziwie zaplanowano m.in. historyczne rekonstrukcje obozu kozackiego i turnieju rycerskiego, występy zespołów folkowych i degustacje tradycyjnych wyrobów kulinarnych. W Bełzie będą modlitwy za pokój, wiec zwolenników integracji Ukrainy z Unią Europejską, występy zespołów kultywujących folklor polski, ukraiński i żydowski.

W Korczminie odbędą się uroczystości religijne ku czci Matki Boskiej Korczmińskiej. Procesja wiernych przejdzie spod zabytkowej cerkwi po polskiej stronie do uznawanego za cudowne źródełka po stronie ukraińskiej w Stajiwce – tam odprawione będzie nabożeństwo.

W Korczminie jest jedna z najstarszych drewnianych cerkwi na Lubelszczyźnie, zbudowana w XVI w. W 2002 r. cerkiew przejęta została przez parafię grecko-katolicką w Lublinie, która dokończyła remont rozpoczęty w latach 90. ubiegłego wieku. W pobliżu Korczmina bije źródełko, nad którym według ustnych przekazów w XIX w. miała ukazać się Matka Boska. Okoliczni mieszkańcy pielgrzymowali tam do 1951 r. kiedy to, po zmianie przebiegu granicy, źródełko znalazło się po stronie ukraińskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.