PARTNER PORTALU
  • BGK

Do 10 stycznia nabór miast do sieci transferu Urbact

  • PAP/JS    21 listopada 2017 - 20:04
Do 10 stycznia nabór miast do sieci transferu Urbact
Podstawą współpracy w ramach tworzonych sieci będzie zbudowana w tym roku baza 97 laureatów tytułu Dobrej Praktyki Urbact z 25 krajów. (fot. pixabay.com)

Do 10 stycznia 2018 r. trwa nabór do tzw. sieci transferu unijnej inicjatywy Urbact. Zainteresowane miasta mogą skorzystać z doświadczeń miast, które otrzymały w tym roku tytuł Dobrych Praktyk Urbact - wśród nich znalazły się Rzeszów, Łódź, Poznań i Gdańsk.
•  Pierwsza, półroczna faza przedsięwzięcia, ma służyć tworzeniu konsorcjów (docelowo po osiem miast - z liderem, którym będzie miasto-laureat tytułu Dobrej Praktyki).

• W drugiej fazie, dwuletniej, miasta będą uczyły się wykorzystać dobrą praktykę lidera; także liderzy konsorcjów na podstawie zbieranych doświadczeń zmodyfikują własną praktykę.

• Na każdą sieć przypadnie po 600 tys. euro finansowania z Urbact. Nie są to środki inwestycyjne, lecz służące wymianie wiedzy.

Urbact to europejski program wymiany doświadczeń i wyników badań, promujący zrównoważony rozwój miast. Służy ułatwianiu i finansowaniu wymiany doświadczeń oraz wzajemnemu uczeniu się przez miasta europejskie, które w tym celu organizują się w sieci tematyczne.

O trwającym naborze mówił podczas zorganizowanej w Katowicach konferencji Miasto 2017 - Zarządzanie Miastem, przedstawiciel krajowego punktu kontaktowego inicjatywy Komisji Europejskiej Urbact w Polsce Aldo Vargas Tetmajer

Podstawą współpracy w ramach tworzonych sieci będzie zbudowana w tym roku baza 97 laureatów tytułu Dobrej Praktyki Urbact z 25 krajów. Jak akcentował przedstawiciel inicjatywy, miasta te w różny sposób poradziły sobie z wyzwaniami np. tworzenia miejsc pracy, włączenia społecznego, zmniejszenia odpadów, zaangażowania mieszkańców czy poprawy lokalnej przestrzeni.

Wśród laureatów znalazły się cztery miasta z Polski. Rzeszów stworzył Punkty Obsługi Mieszkańców w placówkach handlowych, które umożliwiają dostęp do usług administracyjnych miasta w dzielnicach oddalonych od centrum. Łódź zaproponowała model rewitalizacji dzielnicy Księży Młyn, biorący pod uwagę lokalną społeczność i jej potrzeby.

Poznańskie TBS zaproponowało mieszkania dla absolwentów miejskich uczelni, zachęcając ich tym samym do osiedlania się w mieście. Fundacja z Gdańska stworzyła we współpracy z partnerami miejskimi hotel, funkcjonujący na zasadzie przedsiębiorstwa społecznego - zatrudniający m.in. młodych ludzi z grup mniej uprzywilejowanych.

"Te praktyki pokazują, że można sobie radzić z różnymi problemami miejskimi - z bezrobociem, z przestrzenią, z zanieczyszczeniem, komunikacją. Te dobre praktyki zostały wyróżnione dlatego, że zostały zrealizowane i sprawdziły się w działaniu" - mówił przedstawiciel krajowego punktu kontaktowego Urbact. Jak dodał wyróżnione praktyki nie dotyczą jedynie dużych miast, ale też niewielkich ośrodków.

"Te dobre praktyki mają służyć temu, by tworzyć pewne łańcuchy wiedzy i przepływu pomiędzy miastami europejskimi - żeby najpierw zrozumieć na one czym polegają, potem zaadaptować do lokalnych warunków i wykorzystać jeszcze raz" - wskazał Tetmajer.

"Korzyścią z tego ma być nie tylko skorzystanie z tej wiedzy i niepopełnianie pewnych błędów przy realizacji ciekawych rozwiązań, ale przede wszystkim wejście w nurt pewnego rodzaju współpracy na poziomie europejskim, sieciowania. Jest ono absolutnie kluczowe w rozwoju miejskim w Europie, a odbywa się na wielu poziomach - czy to partnerstwa agendy miejskie czy przez działania urbactowskie, które pozwalają wejść w nie również małym miastom" - wyjaśnił Tetmajer.

Od połowy września br. do 10 stycznia trwa nabór, który ma powołać sieci współpracy, do których mogą dołączyć wszystkie miasta europejskie dowolnej wielkości i z dowolnego regionu.

Pierwsza, półroczna faza przedsięwzięcia, ma służyć tworzeniu konsorcjów (docelowo po osiem miast - z liderem, którym będzie miasto-laureat tytułu Dobrej Praktyki). W drugiej fazie, dwuletniej, miasta będą uczyły się wykorzystać dobrą praktykę lidera; także liderzy konsorcjów na podstawie zbieranych doświadczeń zmodyfikują własną praktykę.

Na każdą sieć przypadnie po 600 tys. euro finansowania z Urbact. Nie są to środki inwestycyjne, lecz służące wymianie wiedzy.

"Bardzo nam zależy na tym, by polskie miasta miały możliwość skorzystania bezpośrednio z tej wiedzy, która się obecnie rozwija, która pozwala miastom dowiedzieć się o wszystkich procesach, trendach rozwojowych miejskich, które obecnie funkcjonują w Europie i które często są słabo poznane na poziomie lokalnym" - zachęcił w Katowicach przedstawiciel krajowego punktu kontaktowego Urbact.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.