PARTNER PORTALU
  • BGK

Do końca marca na Podlasiu ma zniknąć 21 pomników. M.in. z Sejn i Białegostoku

  • PAP/MIW    11 lutego 2018 - 19:23
Do końca marca na Podlasiu ma zniknąć 21 pomników. M.in. z Sejn i Białegostoku
Pomniki tego typu mają do końca marca zniknąć z ulic i placów (fot. PTWP/ MIW)

Pomnik znajdujący się w centrum Sejn (Podlaskie), wzniesiony na 25-lecie PRL zostanie niedługo zdemontowany - zapowiedział burmistrz Sejn. Według informacji Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, na liście pomników do usunięcia w ramach ustawy dekomunizacyjnej jest 21 obiektów.
Rzeczniczka wojewody podlaskiego Anna Idźkowska poinformowała, że na liście, która powstała na podstawie zgłoszeń samorządów - jest w Podlaskiem 21 pomników, które w ramach ustawy dekomunizacyjnej powinny być usunięte.

Samorządy mają na to czas do końca marca. Jeżeli tego nie zrobią do tego czasu, to wojewoda będzie wydawał decyzje o usunięciu tych pomników. Zaznaczyła, że przedtem będzie zasięgał opinii IPN.

Jak poinformował burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski, pomnik stojący w centrum miasteczka zostanie zdemontowany w drugiej połowie lutego.

- Wszystkie szczegóły ustaliliśmy z wojewodą podlaskim, czekamy tylko na firmę, która podejmie się demontażu - dodał Nowalski.

Monument z Sejn został wzniesiony i odsłonięty 22 lipca 1970 roku jako pomnik 25-lecia PRL. Z czterech stron cokołu jest wizerunek żołnierzy Armii Czerwonej. Na cokole stoi kobieta. W 1982 roku zmieniono intencję pomnika i odtąd poświęcony był on postaci Matki Polki. Wówczas została zamontowana z boku pomnika tablica ze słowami "Matka - to córka kraju, co jemu gotowa oddać ostatnie dziecię".

- Trzeba będzie zastanowić się, co zrobić z tym pomnikiem po zdemontowaniu. Ogłoszę też konsultacje społeczne i konkurs na pomysł architektoniczny, jak zagospodarować miejsce po tym obiekcie - powiedział Nowalski.

Oprócz Sejn, pomniki i tablice do usunięcia znajdują się w Białymstoku oraz gminach Ciechanowiec, Nowogród, Bakałarzewo, Dubicze Cerkiewne, Śniadowo, Lipsk, Czyże, Sztabin, Stawiski, Boćki, Narewka, Poświętne, Krynki i Mały Płock.

W Białymstoku usunięte mają być trzy pomniki i jedna tablica. Urząd wojewódzki poinformował, że chodzi np. o "Pomnik poległym za Ojczyznę" czy czołg T34 ustawiony na żelbetowej płycie z tablicą: "Bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej, wyzwolicielom miasta Białegostoku w 30-tą rocznicę zwycięstwa, Mieszkańcy Miasta Białegostoku, maj 1975". 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.